fbpx
Таг: ТомиславНиколиќ

таг: ТомиславНиколиќ

Николиќ: Косово во УНЕСКО ќе биде расадник на нови судири

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска им порача на амбасадорите на 80 земји акредитирани во Белград дека разгледувањето на барањето за прием на Косово во УНЕСКО негативно ќе влијае на дијалогот во Брисел и оти секој наметнат одговор би бил расадник на идни судири. Николиќ наведе дека Србија е единствената земја во Европа на која неколкупати по ред ѝ одземаат...

Српскиот претседател бара од Русија да стави вето на резолуцијата за Сребреница

Српскиот претседател Томислав Николиќ ја повика Русија да стави вето на британската резолуција во Советот за безбедност на ОН, која убиствата во Сребреница за време на војната во БИХ од 1992 до 1995 година ги окарактеризира како геноцид. Николиќ за таа цел испратил писмо до рускиот претседател Владимир Путин. Се очекува резолуцијата во наредната недела да биде ставена на дневен...

Јахјага: Речникот на Николиќ за Косово е враќање на старата реторика

Кабинетот на претседателката на Косово, Атифете Јахјага, денеска соопшти дека речникот што претседателот на Србија, Томислав Николиќ, го користел на собирот во Будва, претставува враќање на старата позната реторика. Николиќ во Будва, на маргините на Самитот на лидерите на процесот Брод-Бриони, според пишувањата на „Вечерњи новости“, ѝ порачал на Јахјага да „не се замислува“ дека предводи некоја млада држава, затоа што...

Николиќ: Изградбата на „Турски тек“ низ Србија е невозможна

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека е невозможна изградбата на гасоводот „Турски тек“ преку територијата на Србија и оти мисли дека поради тоа Србија нема да добива гас од тој правец. - Мислам дека реализација на „Турски тек“ (на територијата на Србија) е невозможна и од тој правец нема да добива гас – изјави Николиќ во интервју за агенцијата „Интерфакс“. Агенцијата...

Авионот на Николиќ откажал над Јадранот

Авионот со кој претседателот на Србија, Томислав Николиќ, утрово полета за Ватикан, принудно се вратил на белградскиот аеродром поради дефект на едниот мотор, а посетата на Светиот стол е откажана. Неофицијално, моторот на авионот „фалкон“ престанал да работи над Јадранско Море. Леталото, кое се наоѓало на висина од 10.000 метри, почнално да паѓа околу два километри, но искусниот пилот успеал да ја...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...