fbpx
Таг: тимови

таг: тимови

Тимови од 10 средни школи ќе спроведат проекти за позитивен придонес кон заедницата

Голем број од средношколците сметаат дека научените информации што ги добиваат на предавањата кои се учат во училница многупати немаат примена надвор од неа. Ова претставува важен фактор во ниската активност на младите во заедницата. Во насока на поттикнување на ангажираноста на младите во заедницата, Здружението Лидери за едукација, активизам и развој, во рамки на проектот „Youth are AllRight“,...

Средношколци добија капитал за да спроведат решенија за заштита на животната средина

Во рамките на програмата Апшифт (UPSHIFT), шест групи ученици од средните училишта добија по 120.000 денари за да ги остварат своите дигитални решенија за подобрување и заштита на водата, воздухот, почвата и енергетските ресурси во заедницата и справување со последиците од климатските промени, информираат од УНИЦЕФ. Младите иноватори беа избрани на тридневна работилница во рамките на програмата „Апшифт“ UPSHIFT), на...

Отворен повик за млади креативци и гејмери за изработка на концепт за видео игра

Со цел подигнување на свеста за заштита на животната средина, Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии (УМПАКИ) во рамките на проектот „Видео игротека“ објавува повик за подготовка на концепт за видео игра на тема „Зачувување на животната средина“, за млади на возраст од 10 до 18 години. „Целта на проектот е да се промовира етички однос кон природата...

Хакатон за отворени податоци: Креирајте модерни апликации за награден фонд од 5.000 евра

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ во соработка со Министерството за информатичко општество и администрација за првпат организира Хакатон за отворени податоци, овозможен преку поддршката на Проектот на УСАИД за граѓанско учество и Фондот за иновации и технолошки развој. Хакатонот за отворени податоци ќе се одржи од 13 до 14 март 2020 година, а пријавувањето на поединците или тимовите може да се...

За две недели, три случаи на залутување на Галичица

Викендов од страна на СВР Охрид, беше алармиран оперативниот центар на Планинската спасителна служба (ПСС), со информација дека на територија од НП „Галичица“, изгубено е повозрасно женско лице, жител на општина Струга, кое заедно со свој близок роднина, во околината на врвот Лако Сигној, собирале шумски плодови. Двете лица се разделиле и подолго од пет часа, не можеле да воспостават...

Македонската делегација во Брисел го почнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24

Македонија денеска го започнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24 насловен „Правда, слобода и безбедност“. Македонската делегација во Брисел ја предводи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во својство на главен преговарач и шеф на државната делегација за преговори со ЕУ. Состанокот ќе трае три дена, за време на кои експертските тимови ќе ги разгледуваат седумдесетте страници од европското законодавство посветен...

„Мост“ ќе го следи вториот круг од изборите со повеќе од 1.000 набљудувачи

Граѓанската асоцијација „Мост“ ќе го следи вториот круг од локалните избори со повеќе од 1.000 набљудувачи. На гласачките места ќе бидат распоредени 910 набљудувачи, кои ќе покријат околу 50 отсто од гласачките места во рамките на секоја од општините во кои утре ќе се гласа. „Набљудувачите на „Мост“ ќе бидат статични и во текот на целиот ден ќе го следат процесот...

Собрани 588.415 евра на солидарната сметка на Црвен крст и од телефонските броеви

На жиро сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 23.298.578 денари или 378.838 евра, а од донирањето на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 собрани се 12.889.000  денари или 209.577 евра, или вкупно 588.415 евра. Од Црвен крст информираат дека акцијата на собирање на средствата е планирана да трае 15 дена од...

ЈП „Водовод“: Водата во кризните подрачја е исправна за пиење

Водата за пиење во местата погодени од саботното невреме во Скопје е санитарно исправна покажаа првичните резултати од сите мерења, информираат од ЈП „Водовод и канализација“. Tимови на ова претпријатие биле вонредно ангажирани, при што извршиле теренски мерења и зеле примероци од водата за пиење на територијата на целиот град Скопје, но со акцент на кризните подрачја. По направените истражувања, се...

Кирацовски: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го прекршуваат Договорот од Пржино

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сами составиле тимови што треба да ги внесат податоците од теренската проверка на избирачкиот список во специјална електронска евиденција за потребите на Државната изборна комисија, обвини денеска Александар Кирацовски, дополнителен заменик министер за информатичко општество и администрација. - Министерката Арсовска-Томовска и државниот секретар Јахи Јахија, на своја рака и без да ја запазат процедурата на врзан потпис, испратиле...

Водечките тимови од Формула 1 бараат гуми на „Мишелин“ наместо тие на „Пирели“

Првиот човек на Формула 1, Берни Еклстон, е под голем притисок од водечките тимови кои, наводно, бараат наместо актулениот „Пирели“, француската компанија „Мишелин“ да биде идниот снабдувач со пневматици во Ф1, пишува британскиот национален радио и телевизиски сервис „Би-Би-Си“. „Пирели“, чиј договор со Формула 1 почна во 2011 година, е во трка со „Мишелин“ за нов договор за снабдувач со пневматици на...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....