fbpx
Таг: теренска вакцинација

таг: теренска вакцинација

Бројката на вакцинирани лица во земјава надмина половина милион

На вакциналните пунктови и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 500.995 граѓани, соопшти Министерството за здравство. Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ земјава, а во тек е и теренска вакцинација. Вчера прва доза вакцина примиле 4.098 граѓани, а вкупно се вакцинирале 13.810 граѓани. Досега во земјава се дадени вкупно 862.426 дози вакцини, а ревакцинирани се 361.431...

МЗ: Вчера се дадени 18.149 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 495.967 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 5.650 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 18.149 граѓани. Во државата вкупно се дадени 847.336 дози вакцини, а ревакцинирани се 351.369 граѓани,...

МЗ ги најави селата во кои утре ќе се врши теренската вакцинација

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека утре - 26.07.2021, теренската вакцинација против ковид-19 ќе се одвива во следните населени места: Тетово – Палчиште, Новаке, Камењане, Синичани, Урвич, Јеловјане Гостивар – Равен, Здуње, Јеловце, Печково Берово – Будинарци Свети Николе – Дорфулија, Каратманово Струга – Мислешево, Мороишта Неготино – Тимјаник Пробиштип – Неокази Кочaни – Бели Кичево – Колибари, Трапчин Дол, Длапкин Дол Битола – Могила, Радобор, Д.Чарлија, Будаково, Трап Македонски...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...