fbpx
Таг: танц

таг: танц

Скопје ќе биде домаќин на Светски шампионат во латино танц

Следниот месец во Скопје ќе се одржи Светскиот шампионат во латино танц, на кој се очекуваат повеќе од 2.000 танчери од повеќе од 20 земји од светот. Глобалниот настан го организираат танцовите студија „Eat the Beat“ и „Break a Leg“, кои досега биле домаќини на голем број вакви светски настани. „Светскиот шампионат во латино танц претставува многу повеќе од само...

Матурантите одиграа квадрил на плоштад

Точно на пладне денеска на плоштадот „Македонија“, матурантите од Скопје го одиграа познатиот танц квадрил. Истовремено, играа и матурантите во повеќе градови низ државата. Овој настан традиционално се одржува секоја година, а го организира Дирекцијата за култура и уметност. Заедно со нашите матуранти, играа и нивни врсници од десетици градови во Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Словенија, Словачка, Турција, Унгарија...

„Dancers united“ со неколку медали на Европското првенство во танц

Членовите на студиото за танц и фитнес „Dancers united“ од Скопје остварија големи успеси на Европското првенство во танц што се одржа во Варшава, Полска на 29 и 30 април и дома се вратија со медали во неколку категории. Со инклузивна танцова точка на лица со типичен и атипичен развој, „Dancers united“ ја одбранија титулата светски прваци и се закитија...

„Ларондина танцова група“ вторпат ќе настапува во Македонија

Британската танцова група за лица со попреченост на Анџелина Алесендре, „Ларондина танцова група“, од 5 до 10 октомври вторпат ќе престојува во Македонија. Посетата на групата е во организација на Амбасадата на Обединетото Кралство во Македонија, Хелсиншкиот комитет за човекови права и на Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби. Во рамки на посетата, освен претстави, предвидени се и...

Матурантите утре ќе танцуваат квадрил, пленумците не се мешаат

Матурантите утре, точно напладне, кај Порта „Македонија“ традиционално ќе го одиграат танцот квадрил. Матурантите под звуците на Штраусовиот квадрил ќе играат заедно со своите врсници од Европа. Во  Македонија ќе учествуваат матурантите од Скопје, Гевгелија и од Охрид. Вкупната бројка на обучени матуранти во Скопје е 800, а уште 400 има во другите градови. Од „Средношколскиот пленум“ велат дека не донеле одлука...

Младешки танц против говорот на омраза

Во рамки на проектот на Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и под покровителство на британска амбасада, под мотото „Со креативност и младински активизам против говорот на омраза“, денеска на плоштадот Св. Климент Охридски во Охрид се одржа танцувачка точка на која настапија околу 20 средношколци. Проектот е наменет за подигнување на јавната свест за говорот на омраза, а идејата е...

Агресивен пензионер е снимен во итната служба на Неапол, а не на вакцинален пункт

Видеото од објавата што ја рецензираме не е од центар за вакцинација туку од итната помош во Неапол. Како што информираат проверувачите на факти на на Factcheck.vlaanderen, самата болница...