fbpx
Таг: такса

таг: такса

МВР: Промената на возачките и сообраќајните е бесплатна, но мора да се плати административната такса

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска информираше дека, согласно Решението за цените на обрасците што ги издава, возачките и сообраќајните дозволи со името „Република Македонија“ кои сè уште се важечки, се заменуваат во редовна постапка со нови со името „Република Северна Македонија“ и притоа на граѓаните не им се наплаќа цената пропишана за тие обрасци. Вака ќе биде до...

Бугарија ја отфрли таксата за пренос на руски гас која ја воведе во октомври

Набрзо откако во октомври годинава соопшти дека ја воведува таксата од 20 бугарски лева за мегават часа за пренос на руски гас низ нејзината територија, бугарската влада се одлучи да ги суспендира таксите за транзит на руски гас што минуваат низ нејзината територија, пишува Медиапул.бг. Бугарските медиуми информираат дека воведената такса за транзит на руски гас не само што нема...

Таксата за руски гас ги вжешти политичките односи во Бугарија, Бектеши ја коригира изјавата

Жестоки политички пресметки се случуваат во Бугарија откако владата минатата недела воведе такса од 20 бугарски лева за мегават часа за пренос на руски гас низ нејзината територија. Бугарскиот претседател Румен Радев денеска пред Уставниот суд ја оспори ваква владина одлука, додека бугарскиот министер за финансии реагираше дека Радев врши срамна заштита на руската компанија „Газпром“, пренесува Медиапул.бг. Претседателот Радев...

Данокот на јаглерод е предвиден во новиот Закон за климатска акција

Намалување на јаглеродните емисии кои придонесуваат за климатските промени преку оданочување на користењето на фосилни горива во производството, е идејата на данокот на јаглерод што ги чека и македонските компании кои извезуваат во Европската Унија. Претставниците на земјите-членки веќе го потпишаа воведувањето на механизмот за прекугранично оданочување на јаглеродните емисии. Новиот договор е централен дел од стратегијата на Унијата...

МРД на расчекор меѓу амбисот и сериозен играч во емитување дигитални канали

Македонската радиодифузија (МРД), во изминатите години фукционирала со помалку од предвидените средства, поради ненаплатена радиодифузна такса, што довело до криза кога се во прашање поголемите инвестиции. Од друга, страна познавачите на оваа област се убедени дека МРД, за која сега ќе се одвојуваат средства директно од Буџетот, има доволни капацитети да емитува повеќе од трите канали на Македонската радио-телевизија....

СДСМ: Ќе бидат преиспитани милионските долгови на државните претпријатија

„Ќе бидат преиспитани сите милионски долгови што државните и јавните претпријатија ги направиле врз основа на неплатени даноци“, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека и според последната должничка листа на УЈП, меѓу најголемите должници се државните и јавните претпријатија, кои должат и по неколку милиони евра за неплатен данок. „Институциите го толерираат ваквото расипничко работење на државните...

УЈП присилно ќе ги наплаќа заостанатите долгови за радиодифузна такса

Управата за јавни приходи (УЈП) ќе почне со присилна наплата на заостанатите долгови на граѓаните за радиодифузна такса (РДТ). Од УЈП апелираат граѓаните во најкус рок да ги намират тие долгови. – За даночните обврзници да не се изложуваат на блокирање сметки и на дополнителни трошоци, препорачуваме навремено да проверат дали имаат заостанати долгови и доброволно да ги платат - се вели во соопштението...

Општина Охрид ќе го субвенционира пријавувањето домашни и странски туристи

Секторот за туризам и локален економски развој при локалната самоуправа во Охрид ќе го стимулира пријавувањето домашни и странски туристи. Во согласност со годишната програма, секторот ќе покрива дел од уплатената такса за привремен престој на домашните и на странските туристи, за физички лица вршители на угостителска дејност од мал обем во општина Охрид. Целта на оваа активност е поттикнување на...

УЈП ќе почне со блокирање сметки за заостанати долгови за ТВ-такса

УЈП ќе почне со присилна наплата и со блокирање на сметките на граѓаните што имаат заостанати долгови за радио-дифузна такса. - Се повикуваат граѓаните што имаат заостанати долгови за радио-дифузна такса, да ги платат во најкраток можен рок, за да не се изложуваат на дополнителни трошоци на присилна наплата и блокирање на нивните сметки - повикуваат од УЈП. Присилната наплата на сметките ќе почне на 15...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...