fbpx
Таг: СВКПС

таг: СВКПС

Што напиша, а што сакаше да ни каже МВР во извештајот за Куманово

Ако денешното соопштение на МВР за извештајот на Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди (СВКПС) за акцијата во Куманово се „преведе“ на обичен (неполициски) јазик, многу детали за настаните од 9 мај, кои досега во јавноста се објавуваа како шпекулации, стануваат појасни и, сега, официјално потврдени. Во извештајот на МВР пишува: Тимови од Одделот за посебни единици заминале на терен...

МВР се испофали за полициската акција во Куманово

„Полициските службеници кои биле задолжени за чување на еден од уапсените припадници на терористичката група во Куманово, кој успеа да побегне, постапиле непрофесионално и спротивно на полициската процедура во вакви случаи, оставајќи го лицето без неопходен надзор“, се наведува на крајот на извештајот на Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди (СВКПС), за полициската акција во Куманово, што попладнево...

Вработен во МВР осомничен за несовесно работење во службата

Сектор за внатрешна контрола и професионални стандарди (СВКПС) поднел кривична пријава против гостиварецот М.Н. (35), вработен во МВР како советник за управни работи, кој се товари за несовесно работење во службата. Како што информираат од МВР, во 2014 година пописната комисија на СВР Тетово, по извршениот редовен попис, констатирала кусок пари во отсекот за управни работи во гостиварскиот оддел за моторни возила. По...

Кривична пријава за полицаец кој стрелал во тркало од автомобил

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР поднел кривична пријава против полицаец од Прилеп, осомничен за предизвикување општа опасност, кога при извршување службена должност стрелал во тркало од автомобил, поради што возилото завршило во ендек. Како што информираат од МВР, инцидентот за кој се товари полицаецот се случил на 6 октомври годинава, на патот меѓу селата Црнилишта и Ропотово. Вечерта,...

Кривични пријави за двајца полициски инспектори поради пиштолот на осомничениот за трикратното убиство

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди на МВР, по извршени проверки, утврдила низа пропусти кај двајца инспектори од кавадаречката полиција, кои постапувале по пријавите за семејно насилство од жртвите на тројното убиство што се случи во неделата. Како што информираат оттаму, полициските инспектори Д.Т. и Д.К. не постапувале професионално и против нив секторот за внатрешна контрола ќе поднесе кривични...

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...