fbpx
Таг: Свечена академија

таг: Свечена академија

Заев испрати честитка до српската заедница по повод празникот Свети Сава

Премиерот Зоран Заев денеска по повод празникот Свети Сава испрати честитки до српската заедница и до припадниците на православната вероисповед што го празнуваат овој верски празник. „Славењето на овој голем празник, од посебно значење за српската заедница, истовремено е и придонес кон промовирањето на мултикултурализмот и меѓусебното разбирање во Република Македонија. Со славењето и почитувањето на празниците на нашите сегашни...

Историско и цивилизациското наследство на Скендербег треба да не обединуваат

Скендербег е национален херој на Албанците, но и на сите народи кои сакаат мир на Балканот, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети по повод 550-годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриот - Скендербег, која беше одбележана денеска. Ахмети, претседателот на Собранието, Талат Џафери, министри, пратеници и функционери од ДУИ положија цвеќе пред споменикот на Скендербег во Скопје, откако претходно беше интонирана...

Свечена академија во Собранието по повод 550-годишнината од смртта на Скендербег

Во Собранието в среда, со свечена академија ќе биде одбележана 550-годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриот - Скендербег. Како што е најавено на собранискиот календар, свечената академија ќе биде одржана во Големата купола во Собранието. На свеченоста, обраќања ќе имаат претседателот на Собранието, Талат Џафери, директорот на Институтот на духовното и културното наследство на Албанците, Скендер Асани, директорот на Институтот за...

Г.г. Стефан: Мора да сфатиме дека работите треба да се решаваат низ дијалог

„За нашиот верен народ и за нашата независна држава, сè уште останува еден од проблемите – тоа што Македонската православна црква (МПЦ) е неприфатена во сеправославното семејство, за жал, од политички причини. Па, Охрид и Црквата во Македонија ниту ги измисливме, ниту се создадени за штета на другите, туку за слава на Бога и за спасение на нашиот богољубив...

Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска ќе има свое обраќање на свечената академија во Македонскиот народен театар (МНТ) по повод државниот празник 8 Декември - Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1.100 години од упокојувањето на свети Климент Охридски, соопштија од кабинетот на Иванов. Во рамките на свечената академија, Иванов ќе го одликува професорот на теолошкиот факултет, Јован Таковски, со...

Димитриев: Обвинителствата не смеат да се претворат во портпароли на партиите

Органите на правдата мора да останат надвор од политичката битка на партиите и не смеат да остават впечаток на политичка обоеност, рече меѓу другото премиерот Емил Димитриев во своето обраќање на Свечената академија во Македонската опера и балет по повод празникот 23 Октомври - Денот на македонската револуционерна борба. Тој нагласи дека Владата ќе им дава поддршка на сите органи...

Иванов: Не важно кој ќе победи на изборите, важно е тоа што следува по нив

За разлика од пред пет години, кога граѓаните сплотени и единствени ја прославуваа 20-годишнината од независноста на државата, овој јубилеј (25-годишнината од независноста) нè затекна раскарани и поделени, со меѓусебна недовреба и со омраза, истакна синоќа претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во својот говор на свечената академија во Македонскиот народен театар по повод Денот на независноста. Иванов, правејќи осврт на предизвиците...

Македонија слави 25 години независност

Република Македонија денеска го одбележува 8 Септември - Денот на независноста. На денешен ден во 1991 година, се одржа референдумот на кој граѓаните со убедливо мнозинство, кое надминуваше 95 отсто, се изјаснија за самостојна и независна држава, одговарајќи позитивно на референдумското прашање „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“. Претходно, на...

Ахмети: Наша цел е еднаквост на Албанците и Македонците

Нам Албанците во овие времиња ни треба уште повеќе ум, за да ги унапредиме сите прашања во однос на статусот на Албанците и да ја заокружиме целта, а таа е еднакви права на двата најголеми народа - албанскиот и македонскиот, рекол лидерот на ДУИ, Али Ахмети во своето обраќање на Свечената академија што денеска се одржа во Скопје по...

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...