fbpx
Таг: странски инвеститори

таг: странски инвеститори

Повеќе од 40 странски и домашни компании заинтересирани за инвестирање во две фотонапонски електрани во Осломеј

Голем интерес има кај странски и кај домашни компании во врска со проектот, изградба на фотонапонска електрана во Осломеј, информираат од Електрани на Северна Македонија, ЕСМ. „За ЈПП ФЕ „Осломеј“ беше организирана онлајн презентација пред заинтересирани компании од целиот свет, за локацијата за две фотоволтаични електрани во Осломеј, кои треба да се градат како јавно-приватно партнерство, во кое АД...

Трифун Костовски побара поддршка за спас на Еуростандард банка и прекин на стечајната постапка

Бизнисменот Трифун Костовски, еден од најголемите акционери во Еуростандард банка за која е отпочната постапка за стечај по барање на Народната банка, која претходно ѝ ја одзеде лиценцата за работа, побара општа поддршка за неговата намера за спас на банката, односно за прекинување на стечајната постапка. Во неговото обраќање до јавноста, тој порачува дека иако некој ќе рече дека законски...

Владата реализирала само 10 проценти од барањата на странските инвеститори, 60 отсто се во процедура

Владата и другите државни органи реализирале околу 10 проценти од барањата на странските инвеститори објавени во „Белата книга“, а околу 60 проценти се во процедура, рече денеска вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска на средбата со Советот на странски инвеститори. „Голем дел од барањата и предлозите се поврзани со законска регулатива што е дел од трудовото законодавство, здравје и безбедност...

Петер: Европските пари ќе секнат и државата ќе оди во изолација ако кажете не ЕУ

Компаниите членки во Советот за странски инвестиции се за полесно водење на бизнис во Македонија, а  НАТО и ЕУ се вратата кон полесно водење на бизнис, рече денеска на прес-конференција претседателот на Советот на странски инвеститори, Штефан Петер. Тој додаде дека Македонија во Европска Унија би била постабилна отколку надвор од неа, што би значело пристап до евтини кредити, финансиска...

Остри полемики за законите за финансиска поддршка на инвестициите и за енергетика

Со многу остри полемики и обвинувања помеѓу власта и опозицијата, денеска Собранието во рамките на 45-тата седница, покрај десетина закони што ги изгласа без расправа, го донесе и Законот за финансиска поддршка на инвестициите. На гласањето му претходеше долга расправа со многу реплики и контрареплики помеѓу вицепремиерот Кочо Анѓушев и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а во дискусијата се вклучија и неколкумина...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека со насилство сака да ја освои власта

СДСМ се обидува да отствари изборен резултат со брутално насилство и со учество на криминалци, како и со злоупотреби на капацитетите на државата, обвини Никола Србов, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на партиска прес-конференција. - Државата и институциите се веќе целосно заробени. Луѓето чии усти беа полни со демократија, сега истата ја укинаа на најбрутален начин. Вакво помрачување не...

Делев: Бркањето на странските инвеститори ќе им користи само на тајкуните на СДСМ

Прес-конференцијата на Владата за странските инвестиции е уште еден обид за манипулација на јавноста и за нејзино дефокусирање од деструктивните економски политики на неспособната влада предводена од СДС, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека новата влада, во паника од економски колапс, денеска излегла со неточни информации во делот на странските инвестиции. - На денешната прес-конференција, од СДС сами се демантираат!...

Странските инвеститори сметаат дека бизнис-климата е добра

Претставници на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), предводени од Јасмин Рахман, шеф на Делегацијата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија, денеска се сретнаа со потпретседателот на Советот на странски инвеститори (ССИ), Ирена Јакимовска, информираат од Стопанската комора на Македонија. Јакимовска ги информирала претставниците на ММФ дека странските инвеститори кои веќе се дел од македонското стопанство веруваат во системот и со тоа...

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори

Владата одлучи да се декласификацират доверливите информации и договори за доделување државна помош, склучени помеѓу Владата и странски инвеститори во Република Македонија, соопшти владината прес-служба. „Со одлуката на Владата, во согласност со Законот за класифицирани информации и во согласност со препораките на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации, поведена е постапка според која Владата на РМ ќе ги направи јавни...

Марковиќ – Заев: Се надеваме дека и Македонија ќе стане членка во НАТО

Премиерот Зоран Заев одржа средба со премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, пред почетокот на Самитот на земјите членки на Јадранската повелба, на кој Македонија претседава и е кодомаќин со Црна Гора. - Успехот на новата влада за напредок на Македонија е мотивација за регионот. Капацитетите на владата да ги сработи потребните реформи се видливи. Се надеваме дека и Македонија ќе стане членка...

Ќе се тргне тајноста од договорите со странските инвеститори

На вчерашната 16. седница, Владата усвоила барање за декласификација, односно симнување на тајноста, на сите договори склучени како државна тајна помеѓу поранешната влада и странските инвеститори во економските зони. Сите податоци по декласификацијата, ќе бидат целосно и транспарентно достапни на јавноста, порача Владата. Истовремено, на седницата е усвоена информација за пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и град и причинети...

Странските инвеститори во државата организираа хуманитарен пикник

Стопанската комора на Македонија и Советот на странски инвеститори организираа хуманитарен јавен настан во Градски парк. Специјалитетите од различни земји се продаваа за симболична цена од 100 дена, а собраните парични средства ќе бидат донирани на народната кујна во црквата „Св. Апостол Петар и Павле“ и на хуманитарното здружение „Ел-Хилал“. Странските инвеститори кои доаѓаат од Австрија, Белгија, Бугарија, Велика Британија,...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со своето деструктивно однесување предизвика штета на економијата

„Лицемерно е СДС да се прикажува како партија на економски експерти ако се земе предвид дека во време на владеење на оваа партија, земјата достигна историски највисоко ниво на невработеност и највисока стапка на невработеност во Европа“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на претседателот на комисијата за економија на СДСМ, Драган Тевдовски. Од партијата велат дека СДСМ со...

Инвеститорите со хуманитарен настан ќе одбележат 10 години од основањето на Советот

Советот на странски инвеститори при Стопанска комора прославува 10 години од постоењето во Македонија, и по тој повод ќе организира хуманитарен настан во Градски парк, на 5 јуни. Граѓаните ќе имаат можност да вкусат храна која е традиционална за земјите од каде што доаѓаат странските инвеститори. - Македонците ќе можат да вкусат од автентичната храна на повеќе од 10 земји. Храната...

Политичката нестабилност и борбата против корупцијата предизвици за инвеститорите

Недоследност на правната сигурност, политичка и општествена нестабилност, борба против корупцијата, процесот на интеграција на државата кон ЕУ, административни процедури се дел од предизвиците со кои се соочуваат странските инвеститори во државата. Ова го покажува истражувањето на Советот на странски инвеститори при Стопанска комора на 118 членки за деловната клима во 2015 година. - Според 68 проценти од инвеститорите, брзите и...

Советот на странски инвеститори ќе ги претстави проекциите за економија

Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија ќе ги презентира последните извештаи за економските резултати и проекции за развој на македонската економија од претставниците од странските институции во земјава. Ќе зборуваат претседателот на Советот на странски инвеститори, Штефан Петер, претставникот на Меѓународниот монетарен фонд во Скопје, Патрик Житон, и претставникот од канцеларијата на Светската банка во Скопје, Бојан Шимбов.

Домашните компании се жалат на нелојална конкуренција од странците

Македонските бизнисмени повеќепати истакнале дека се во неправедна положба во однос на странските инвеститори. Тие сметаат дека олеснувањата што државата им ги дава за секое вработено лице, би им помогнале и ним во процесот на работење. - Ако ме ослободат од плаќање персонален данок, како што се ослободени странските инвеститори, ќе можам без проблем на вработените да им исплатам К15 или, пак, 13....

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...