fbpx
Таг: СмртнаКазна

таг: СмртнаКазна

Во САД егзекутиран сериски убиец

Властите во сојузната американска држава Вирџинија синоќа го погубија серискиот убиец Алфредо Прието. Судот во Вирџинија во 2010 година го осуди на смртна казна 49-годишниот Прието, поради силување и убиство на 22-годишна девојка, како и за убиство на негов пријател, извршени пред повеќе од две децении. Прието, исто така, е осуден на смрт и во Калифорнија за силување и за...

Смртна казна за пет извршители на нападите во Мумбај

Индискиот суд им изрече смртна казна на пет лица одговорни за серија напади врз возови во предградие на Мумбај од 11 јули 2006 година, во кои загинаа 189 лица. Како што јавуваат локалните медиуми, уште седум лица се осудени на доживотен затвор за вмешаност во нападите. Дванаесетте лица се прогласени за виновни за убиства, заговор и за воени злосторства. Индиските власти...

САД: Во сојузната држава Џорџија извршена првата смртна казна врз жена по 70 години

Судските власти во американската сојузна држава Џорџија вчера ја извршиле смртната казна врз 47-годишната Кели Гисенднер и покрај бројните апели од разни здруженија во САД кои се против овој вид казни, јавуваат светските медиуми. Кели Гисенднер е првата жена во сојузната држава Џорџија врз која е извршена смртна казна во последните 70 години. Нејзините адвокати, како што пренесуваат медиумите, поднеле три...

Смртна казна за синот на Гадафи

Саиф ел Ислам Гадафи, најистакнатиот син на убиениот либиски лидер Муамер Гадафи, осуден е на смрт заедно со осум други припадници на поранешната влада, јавува „Раша тудеј“. Осуден е во отсуство во Триполи, заедно со другите високи членови на власта која беше соборена во 2011 година. Меѓу обвинетите на кои судот им изрече смртна пресуда се и поранешниот премиер, како...

Единаесет смртни казни за навивачи од Египет

Судот во Египет денеска осуди 11 мажи на смртна казна поради учество во насилство на фудбалскиот стадион во 2012 година. Еден е осуден во отсуство. Седумдесет и четири лица загинаа во судирите и во стампедото на стадионот во Порт Саид во 2012 година, откако навивачите упаднаа на теренот. Властите по настанот го ограничија бројот на навивачите на фудбалските терени.

Небраска ја укина смртната казна

Американската држава Небраска ја укина смртната казна откако конзервативците го поддржаа овој предлог. Традиционално конзервативната Небраска со ова се приклучи кон групата од 18 држави и федералната област Вашингтон. Небраска е првата традиционално конзервативна држава која ова го направила во последните четири децении. Во оваа држава не е извршена смртна казна од 1997 година. Мерката ја поддржаа 30 пратеници, додека 19 беа...

Унгарската владејачка партија размислува за враќање на смртната казна

Унгарската владејачка партија Фидеш, која е под сè поголем притисок на екстремно десничарската опозиција, изрази желба да ја разгледа можноста за враќање на смртната казна, која е укината по падот на комунизмот во 1990 година, но е забранета во ЕУ. Прашањето за смртната казна го поставија премиерот Виктор Орбан и водечкиот политичар на Фидеш, по минатонеделното убиство на 22 работници...

Бразил и Холандија ги повлекоа амбасадорите од Индонезија

Бразил и Холандија денеска ги повлекле своите дипломатски претставници од Индонезија откако власите на оваа земја погубиле шестмина затвореници, осудени за поседување дрога, пренесуваат светските агенции. Игнорирајќи ги апелите за нивно помилување, синоќа стрелачки вод ја извршил смртната казна на шест луѓе, меѓу кои еден е iндонезиски државјанин, а останатите се странци, од Бразил, Холандија, Малави, Виетнам и од Нигерија. Бразил...

Бан Ки-мун бара да се врати мораториумот на смртната казна во Пакистан

Да се запрат егзекуциите во Пакистан и да се врати мораториумот на смртната казна, бара Бан Ки-мун, генералниот секретар на ОН. Наваз Шарифи, премиерот на Пакистан, го укина мораториумот на смртната казна, откако пакистанските талибански бунтовници спроведоа рација во училиштето во Пешавар на 16 декември и убија речиси 150 деца. Оттогаш шест лица кои биле осудени за тероризам се обесени,...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....