fbpx
Таг: Република Чешка

таг: Република Чешка

Дали поезијата ќе биде доволен поттик за Чесите да ја прифатат вакцинацијата против ковид-19?

Откако вакцината против ковид-19 стана достапна во Европската Унија, Чешката влада отпочна нова комуникациска кампања наменета за надминување на стравот или сомнежот поврзани со вакцинирањето. Овој пат, инспирација за кампањата потекна од место кое ретко се поврзува со објави од областа на јавното здравство: поезијата, пишува „Глобал војсис“. На 27 декември, профилот на Твитер на Канцеларијата на Чешката влада објави...

Чешката Академија на науки ја објави својата архива на старословенски јазик во дигитална форма

Академијата на науки на Република Чешка (АНРЧ) на 22 декември 2020 година објави на интернет дигитализирана верзија на својата архива за старословенскиот јазик, меѓу другото и огромен речник со над 20.000 одредници и над 840.000 зборовни форми, пренесува агенцијата Мета.мк. Дигиталниот портал за старословенскиот јазик Горазд (gorazd.org) е достапен на чешки, руски и англиски јазик, а за објавените материјали се...

Спасовски утре на состанок на Вишеградската четворка за мигрантската криза

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, утре патува за Прага, Република Чешка, каде ќе учествува на состанокот на Вишеградска четворка, која ја сочинуваат Чешка, Унгарија, Словачка и Полска, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи (МВР). На состанокот, покрај македонскиот, поканети се и министрите за внатрешни работи на Словенија, Хрватска и на Србија. Како што информираат од МВР, една од клучните теми...

ДЗС: Просечната нето-плата во јуни се зголеми за 10,9 отсто

Според последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС), во јуни годинава просечната нето-плата по вработен достигна 31.869 денари, што е за 3.125 денари повеќе од лани истиот месец,...