fbpx
Таг: рации

таг: рации

Палестинците во грч брзаат кој југот на Газа, додека израелската војска врши воени дејствија

Палестинците во грч брзаат да избегаат од северот на Газа денеска, откако израелската војска нареди повеќе од половината од населението да се евакуира во југот на територијата и врши теренски упади, пред очекуваната копнена офанзива, точно една седмица по крвавиот напад на екстремистичкото движење Хамас на израелска територија, јавува новинската агенција „Асошиејтид Прес“. Израел ги обнови повиците на социјалните медиуми...

Уапсени 14 лица во Турција, осомничени за подготовка на напади на изборите во недела

Турската полиција денеска во Анкара уапсеи 14 лица за кои се верува дека се членови на т.н Исламска држава осомничени дека се подготвуваат за напад за време на претседателските и парламентарните избори кои ќе се одржат во недела. Овие 14 лица, странски државјани, биле уапсени во низа полициски рации во нивните станови во Анкара, јавуваат туските медиуми. Анкара, после низа на...

Полициски рации во Германија против осомничени приврзаници на ИД

Германската полиција утринава врши рации во десет провинции против осомничени поддржувачи на терористичката организација Исламска држава. Како што јавуваат германските медиуми, стотици полицајци извршиле претреси во повеќе од 200 станови и канцеларии, во сопственост на лидери и на поддржувачи на салафистичката групација „Вистинска религија“. Од полицијата соопштуваат дека претресите почнале истовремено во земјата во 6.30 часот по локално време и биле...

Полициски рации во Белгија, издадена потерница за едно лице

Белгиската полиција врши рации во земјата по денешните терористички напади на аеродромот и на метро-станиците во Брисел, соопшти белгиското федерално обвинителство. Властите соопштија дека можна е поврзаност меѓу нападите во Брисел и тие во Париз, но оти сè уште се истражуваат овие сомнежи. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Германија соработува со Белгија за да ги пронајде и да ги казни...

Во рациите во Брисел се уапсени 16 лица

Серијата рации во Брисел е завршена доцна синоќа, неколку часа откако владата одлучи да го задржи највисокото ниво на готовност поради терористички закани, соопшти претставник на владата. Белгиската полиција потврди дека 16 лица се уапсени, но учесникот во нападите во Париз, Салах Абдеслам, не е меѓу нив. Не е пронајдено оружје, ниту експлозив, а истрелани се два куршуми на возило...

Италијанската полиција заплени имот вреден 2 милијарди евра, сопственост на Ндрагета

Италијанската полиција во серија рации запленила имот вреден околу 2 милијарди евра, сопственост на моќната мафијашка организација Ндрагета, јавуваат медиумите. Според информациите, запленети биле 1.500 обложувалници, 82 интернет-страници за коцкање, 45 италијански и 11 странски фирми што ги поседувала Ндрагета, организација која, според експертите, ја раководи трговијата со кокаин во Европа, а од полицијата биле издадени и 41 налог за апсење. Како...

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...