fbpx
Таг: протоколи

таг: протоколи

Ковид-19 се шири меѓу учениците, од утре започнува скрининг во училиштата

Бидејќи се загрижувачки бројките на заболени ученици од ковид-19 што посетуваат настава во училиштата, од утре започнува скрининг во основните училишта каде што бројките се зголемени, најавија денеска одговорните во Комисијата за заштита од заразни болести (КЗБ). „Во средните училишта нема таква состојба, таму засега е стабилно. Но, има загрижувачки бројки во основните училишта, а тоа е аларм да иницираме...

Се чека ред за во градинка, а запишани деца не одат заради страв од ковид

Градинките во државата веќе година и пол се отворени за згрижување деца под посебни протоколи во време на пандемија. Директорките на неколку градинки со кои поразговаравме велат дека во некои од нив нема доволно место за да се примат сите деца, па поради тоа листите за чекање се полни, а од друга страна, родители кои си ги запишале децата,...

На настани на затворено со две дози вакцина, децата со пречки во развојот или со посебни потреби без маски во училиште

Владата на 112. седница, врз основа на препораки на Комисијата за заразни болести донесе повеќе заклучоци и одлуки за измени и дополнувања на дел од ковид-19 протоколите. На предлог на Комисијата за заразни болести Владата донесе заклучок за измена на Протоколот за организирање настани во затворен простор (театри, кина, филхармонија и други) со кои наместо досегашниот дозволен процент на исполнетост...

Царовска: Нема интерна трансмисија на вирусот во училиштата, моделот на настава останува ист

Состојбата со ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб, засега нема потреба од промена на моделот за начинот на одвивање на наставата, бидејќи нема интерна трансмисија на вирусот во училиштата. Ова го истакна министерката за образование и наука Мила Царовска, утрово на редовниот координативен состанок со директорите на основните...

Сојузот на средношколци апелира учениците да ги почитуваат здравствените протоколи со почетокот на учебната година

Сојузот на средношколци ги повика сите ученици во средните училишта да ги почитуваат здравствените протоколи како единствен и најдобар начин да се заштитат, пред почетокот на новата учебна година која е предвидено да започне на 1 септември. Колку што е важен квалитетот на образовниот процес, толку е важно и здравјето на средношколците, велат од Сојузот. Со цел да се зголеми нивото...

УНИЦЕФ го поздрави отворањето на училиштата, Таравари вели да се размисли за одложување на стартот на учебната година

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари на прес-конференција денеска истакна дека се согласува оти наставата треба да започне со физичко присуство, но и дека треба да се размисли за одложување на почетокот на учебната година. „Мислам дека треба учениците да одат во училиште, меѓутоа бројките се загрижувачки. Факт е дека бројките се покачуваат и во Германија, Америка, Косово, Албанија и Бугарија,...

ЦЈЗ ќе ги спроведува протоколите на утрешната прослава на 20-годишнината од Охридскиот договор

Центарот за јавно здравство (ЦЈЗ) ќе ги спроведува здравствените протоколи на утрешното одбележување на 20-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, рече денеска вицепремиерот и министер за полтички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби. „Испратено е барање до Министерството за здравство и тоа пред три недели најмалку. Сум контактирал и со министерот за здравство по однос на сите протоколи...

НУК направи посебен регистар за угостителите за организирање прослави, за да нема недоразбирања со инспекторите

Додека Владата и другите институции не изнајдат или објават дополнителни законски решенија или промена на протоколите за прослави и свадби, Независната угостителска комора (НУК) за сите угостители изготви посебен регистер за нив, на кој тие можат бесплатно да се регистрираат и да пријават прослави, соопштуваат од НУК. Тој е објавен на 1 јуни во Службен Весник број, како Прилог...

Новогодишната ноќ помина мирно, граѓаните ги почитувале мерките за заштита од ковид-19

Дочекот на 2021 година во земјава поминал мирно, покажуваат извештаите на здравствените власти и на МВР. Во Ургентниот хируршки центар за време на новогодишната ноќ извршени се десетина прегледи и приеми, споредбено со 30, 40 колку што имало во изминатите години, информираат од Министерството за здравство. Десетина прегледи и приеми се изведени и на Клиниката за токсикологија, исто така многу...

МВР: Групирања по журки, славења по дома или во викендички да се пријават на 0800 00 201 или на мејл

Министерството за внатрешни работи ги повикува граѓаните во наредниот период да пријавуваат кршење на здравствените протоколи за заштита од корона вирус и недозволено групирање на журки, славења по дома, во викендичка или изнајмен простор на бесплатниот телефонски број 0800 00 201 или на меил адресата: mvrinformaciiuslugi@moi.gov.mk. Граѓаните на бесплатниот телефонски број или на меил адреса можат анонимно да пријават групирање...

Владата со Протокол: Настаните да траат до половина час, половина од времето да е за новинарски прашања

Заради одржување на непречена работа на медумските работници и другите присутни на јавни настани, Владата на денешната седница донесе посебен Протокол за одржување настани со медиумско присуство. Тој содржи два дела, општи генерални насоки за сите јавни настани, и посебен дел кој се однесува на настани кои се во организација на владини институции. Според општите генерални насоки, меѓу другото, ако...

Минатата недела извршени 3.959 инспекциски контроли, поднесени кривични и прекршочни пријави

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска на денешната прес-конференција ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот пазарен инспекторат, Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Државниот трудов инспекторат, Државниот инспекторат за транспорт, Агенцијата за храна и ветеринарство и Агенцијата за лекови и медицински средства. Во наведениот период, извршени се вкупно 3.959...

За една недела направени 2.183 инспекциски надзори и поднесени се 2 кривични пријави за организирање свадби

Во периодот од 12 до 18 октомври шесте инспекциски служби направиле 2.183 контроли, соопшти денеска претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Инспекторите од Државниот пазарен инспекторат во посочениот период извршија 1.180 контроли од кои 538 се инспекциски надзори спроведени согласно материјалните закони според кои постапува овој инспекторат, а дополнително извршени се 642 по основ на здравствен протокол. При направените надзори...

Шахпаска: Нема по секоја цена да ги чуваме градинките отворени

Во моментот 44 деца од градинките во државата се во изолација, откако се утврдило дека биле во контакт со заболени со ковид-19. Меѓутоа, како што оцени министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заболените деца заразата не ја добиле во градинките, заболените вработени во голем дел се вратени на работа, а состојбата е под контрола. „Не по секоја цена...

Поради моменталната ситуација со ковид-19, Таксират фестивал ги одложи концертите на „Лајбах“ и Страјк

Концертот на музичката група Лајбах и концертот на македонскиот рапер Страјк кои требаше да се одржат на 29 односно 23 октомври, се одложени, информираат од Таксират фестивал, во чиј склоп требаше да се одржат истите. „Поради моменталната здравствена ситуација и сè построгите ограничувања и мерки, решивме двата наредни настани во склоп на 22-рото издание на Таксират Фестивал – концертот на...

Изминатиов викенд инспекторите изрекле 27 кривични и 8 прекршочни пријави за угостители

Во изминатите три дена од продолжениот викенд, од страна на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) извршени се вкупно 1.366 контроли и 104 надзори во угостителски објекти согласно Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето, здравствените протоколи, Законот за угостителска дејност, Уредбата со законска сила за примена на Законот за трговија и Законот за заштита на потрошувачи, информираат од...

Казнети 754 граѓани што не носеле маски

Во текот на изминатото деноноќие, во земјава припадниците на МВР откриле 754 граѓани што не носеле заштитни маски, односно не ја почитувале мерката изречена од Владата за заштита од ширење на корона вирусот и на болеста ковид-19. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата за справување со ковид-19.

Берлин ќе ги затвори баровите и рестораните по 23 часот, a луѓето на отворено ќе може да се групираат до пет лица

Поради зголемување на бројот на заразени со ковид-19, Берлин ќе воведе рестрикции во однос на работењето на пабовите и рестораните. Во градот кој е познат по своите 24 часовни барови, официјалното време на затворање се наметнува од 23 до 6 часот наутро, а исто така ќе има и ограничувања за продажба на алкохол. Освен овие рестрикции, луѓето на отворено ќе...

Една наставничка во општина Центар е позитивна на ковид-19, за друга во тек е епидемиолошка анкета

Во моментов пристигнуваат податоци во врска со една наставничка позитивна на ковид-19 во одделенијата од 1 до 3 одделение и една наставничка во вишите одделенија, информираше директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, Ирина Сотирова Бухова на денешната прес-конференција. „Станува збор за една позитивна наставничка во основно училиште во општина Центар, која уште пред 8 дена е во самоизолација, воедно...

Инспекторите ќе може на лице место да ги затвораат правните субјекти и да изречат казна до 30.000 евра

Со нови законски измени, отсега државните инспектори ќе може на лице место да изрекуваат решение за забрана на работа на правен субјект од 10 до 30 дена или пак да изречат парична казна доколку истиот не ги почитува протоколите за заштита од ковид-19. Ова го најави вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...