fbpx
Таг: протерани дипломати

таг: протерани дипломати

Петровска: Протераните руски дипломати се обиделе да се мешаат во националните интереси

Тројцата руски дипломати и рускиот свештеник Васијан Змеев, кои неодамна беа протерани од земјава се лица кои работеле спротивно на дипломатските правила и се обиделе да се вмешаат во стратешките национални интереси на нашата држава, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска, на денешната прес-конференција со словенечкиот министерот за одбрана, Марјан Шарец. Таа додаде дека секој што ќе се обиде да...

Атанасов: Се срами ли бугарското разузнавање што малата Македонија протера руски свештеник, кој 5 години удобно живее во Бугарија?

Генералот Атанас Атанасов, претседател на Демократи за силна Бугарија (ДСБ) и копретседател на парламентарната група на владејачките „Продолжуваме со промените“ и „Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ), во изјава за БНТ ја критикува работата на бугарските безбедносни служби коментирајќи го потегот на македонското МНР да прогласи за непожелни тројца руски дипломати. Дополнително, забрана за влез во земјава, покрај тројцата руски дипломати кои се...

Експлозии во складишта за оружје од 2014 година причина за протерувањето дипломати меѓу Чешка и Русија

Мистериозната експлозија во две чешки складишта за оружје во 2014 година е причината за заладувањето на односите меѓу Чешка и Русија. Чешките власти тврдат дека бараат двајца руски државјани кои се директно одговорни за настанот од пред седум години, во кој загинаа двајца чешки граѓани. Државните власти од оваа земја на 17 април изнесоа информација, која повлекува директна линија...

Црна Гора и Србија си ги прогласија амбасадорите за „персона нон грата“ поради историско прашање

Црна Гора и Србија влегоа во дипломатски конфликт поради историско прашање. Министерството за надворешни работи на Црна Гора побара од српскиот амбасадор Владимир Божовиќ да ја напушти земјата откако го прогласи за „персона нон грата“. „По подолго и континуирано мешање во внатрешните работи на Црна Гора, преку однесувањето и изјавите кои се невообичаени и неприфатливи за дипломатските функции, како и...

Грција ќе протера двајца руски дипломати поради обиди да се поткопа Договорот за името

Грчката влада донела одлука да протера двајца руски дипломати и да забрани влез на двајца други, обвинувајќи ги за обиди да се вмешаат во внатрешните работи на Грција, како и да го поткопаат Договорот за името со Македонија, известува грчкиот весник „Катимерини“. Дипломатите се товарат за обиди да се извлечат и да се протуркаат информации, како и да се поткупат...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...