fbpx
Таг: производители

таг: производители

Николовски не гледа причина за поскапување на лебот

Владата на денешната седница донесе одлука за нова финансиска поддршка од 3 денари по килограм на производителите на пченица и јачмен, а помош ќе добијат и производителите на домати и краставици. Притоа, министерот за земјоделство Љупчо Николовски изјави дека пазарот е стабилен и не постои ниту една причина зошто мелничката индустрија би барала повисоки цени на лебот, во услови...

ДПИ: 250 контроли и шест изречени казни за трговци што не продаваaт леб до 33 денари

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) на 4 март изврши повеќе од 250 надзори и контроли на територија на цела Македонија и констатира прекршувања на одлуката на Владата за цената на лебот кај шестмина трговци, кои добија прекршочни казни во вкупна висина од 960.000 денари, соопштија во Инспекторатот. „Она што е утврдено од надзорите и контролите е дека поголем број од трговците...

Производителите на месо најавуваат повисоки цени за 20 до 40 отсто по велигденските празници ако нема ослободување од царина

Домашните компании кои произведуваат месо и месни преработки бараат од Владата продолжување на одлуката за ослободување на царините при увоз на суровини за преработка, чија важност завршува на крајот на април годинава. Во спротивно, најавуваат зголемување на цените на месото и на месните преработки после велигденските празници, за 20 до 40 отсто. Одлуката за ослободување на царините во изминатите три...

Има доволно залихи на храна, ќе има ослободување од давачки за некои производи

Министерот за економија, Крешник Бектеши, заедно со министерката за финансии Нина Ангеловска, директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски и директорот на Државниот пазараен инспекторат Стојко Пауновски оствари работен состанок со претставници на најголемите прехранбени компании во земјата. На состанокот се дискутираше за мерките на Владата за справување на последиците од коронавирусот, како и за залихите на храна кои во моментот...

Нова интервентна субвенција за производителите на јаболка од три денари

На 93. седница Владата донесе одлука за воведување нова интервентна субвенција за производителите на јаболка. Имено, оние производителите кои што ќе го предадат своето производство кај регистрирани откупувачи, ќе добијат субвенција од три денари за килограм предадени јаболка. „Условот за добивање на оваа нова субвенција е родот да биде предаден најдоцна до 25 декември годинава по цена не повисока од...

Нова субвенција за решавање на проблемот со откупот на сливите

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) соопшти дека поради проблемите со откупот на сливите ќе интервенира Владата, со тоа што ќе доделува субвенции на откупувачите и преработувачите на сливи. Од министерството велат дека на утрешната седница на Владата на дневен ред ќе бидат и измените на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2018 година, односно воведувањето на нова...

Помали акцизи за малите производители на алкохол

Со новиот Закон за акцизи, малите дестилерии ќе плаќаат 50% од полната акцизата по литар алкохол, а земјоделците-  мали производители 8,5% од полната акциза по литар алкохол. Кај големите производители на алкохол, акцизата останува иста. Станува збор за нов закон кој е усогласен со ЕУ директивите, известија од Министерството за финансии. Дополнителна поволност која ја предвидува законот е тоа што...

МЗШВ ќе го откупува вишокот на домати, отежнат пласманот на странски пазари

Откупот на македонските домати е отежнат и затоа Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство договара вишокот на домати да го откупат домашните преработувачките капацитети, информираат од таму. „Почетната откупна цена на доматите беше 25 до 30 денари за килограм, а сега е 10 до 15 денари за килограм. Точно е дека во моментов е отежнат откупот, заради тоа што расте понудата...

Тренов: Откупувачите на зелка купуваат само од тие што не протестираа

Иако претставници на министерството и владата се фалат дека експресно го решиле проблемот со откупувачите и производителите на зелка, и договориле цената да се движи од 20-25 денари по килограм, состојбата е поинаква. Откупот е драстично намален, а воопшто не се откупува од производители што минатата седмица протестираа, обвини Ромео Тренов на прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. - Забележано е...

На Саем за органски производи во Германија учествуваат 20 македонски компании

Дваесет македонски компании учествуваат на Саемот за органски производители и преработувачи „Биофах“, што се одржува од 14 до 17 февруари во Нирнберг, Германија. Производителите, на штандот на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе се претстават со органски градинарски, житни, овошни, млечни и месни производи, производи од мед, диворастечки производи, органски ѓубрива и преработки на органски производи. Дел од производителите на органски...

Костадиновски: Земјоделците летово ќе заработат четирипати помалку од откупот на лубеници отколку лани

Соочени со една од најтешките години, производителите на лубеници цел месец бараат поддршка од владата на СДС и од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, за решавање на огромниот проблем поврзан со откупот и со исклучително ниската откупна цена на лубениците, изјави денеска на прес-конференција Ванчо Костадиновски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој додаде дека нема откуп, а дека власта на...

Продажбата на земјоделски производи намалена за 14,2 отсто во однос на лани

Во првото тримесечје од 2017 година, откупот и продажбата на земјоделски производи се намалени за 14,2 проценти во однос на истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 30 проценти, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 50, 6 проценти. Зголемување...

Родот на 650 земјоделци од Пелагонија настрада од априлскиот студ

Априлскиот студ и мраз годинава го уништи родот кај близу 650 земјоделци од Пелагонија. Според подрачниот раководител  на Министерството за земјоделство, водостопанство и шумарство во Битола, Илија Србиновски, денеска завршува увидот на стручните комисии за проценка на штети, по што извештаите ќе бидат пратени во министерството во Скопје за исплата на штетите. - Три комисии, секоја со три члена, постапија по...

Се зголемува откупот и продажбата на земјоделски производи

Откупот и продажбата на земјоделски производи во четвртото тримесечје од 2016 година се зголемени за 39,3 проценти во споредба со истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители има зголемување за 65,4 проценти, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство намалување за 2,9 проценти. Зголемување на откупот и продажбата на...

Производителите бараат укинување на увозните давачки за смрзнато месо

Укинување на увозните царински давачки за смрзнато месо бараат од Групацијата на производители и на преработувачи на месо при Стопанската комора на Македонија. Од групацијата велат дека во просек, домашните производители плаќаат 20 отсто повисока цена за суровината од увоз во однос на регионот. Тие тврдат дека на производителите на месо и на преработки од месо им се заканува престанок на производството...

Германија е четврта земја во Европа каде е регистриран птичји грип

Птичји грип е потврден на една фарма во Долна Саксонија, каде што ќе бидат заклани 16.000 мисирки поради сомнеж дека се заразени, соопштија официјалните лица. Вирусот е потврден во Клопенбург, Северна Германија и ова е прв случај во регионот кој е еден од најголемите производители на пердуви во Европа, соопшти министерството за земјоделство во Долна Саксонија. Во последните неколку седмици, присуството...

Цветков: Во буџетот нема ставка за интервентен откуп на ориз

Интервентен откуп на ориз за државните стокови резерви тешко може да се изведе, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков. Како што изјави министерот, проблемот e во тоа што во државниот буџет не била предвидена таква ставка. Пред само една недела, заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ванчо Костадиновски, на производителите на ориз им најави дека Владата ќе...

Состанокот на земјите извозници на нафта заврши без договор за замрзнување на цената

Состанокот на земјите извозници на нафта во Доха, на кој требаше да се донесе одлука за замрзнување на производството на тој енергент, завшри без договор. Учесниците на состанокот се договориле за замрзнување на производство на нафта да разговараат на состанок на ОПЕК во јуни. Според зборовите на катарскиот министер за нафта и за енергетика, Мухамед бин Салех ел Сад, на учесниците...

Русија и Саудиска Арабија го замрзнаа производството на нафта

Двата најголеми производители на нафта, Русија и Саудиска Арабија, се договорија да го задржат производството на нафта на ниво од јануари, пишува „Блумберг“. Членките на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК), како што се Венецуела и Нигерија, повикаа на одржување на итен состанок за да се разговара за цената на нафтата, која од 2014 година изгубила преку 70 проценти...

Поради санкциите од Русија, финските фармери изгубиле 400 милиони евра

Фармерите во Финска изгубија 400 милиони евра поради руската забрана за увоз на храна од Западот, која е воведена минатата година, соопшти финската унија на земјоделски производители. Во соопштението се наведува дека најголеми загуби трпи млекарската индустрија. ЕУ донесе одлука за дополнителни девет милиони евра за финските фармери, за да ги ублажи негативните последици од руската забрана за увоз на одредени производи...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...