fbpx
Таг: притворени

таг: притворени

ВМРО-ДПМНЕ: Правдата ќе има кога судот ќе ги ослободи сите притворени за 27 април

Правдата ќе биде задоволена само тогаш кога судот ќе ги ослободи и останатите неосновано притворени патриоти кои без никакви аргументи веќе трет месец се држат во затвор, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Правната држава ќе почне да функционира само тогаш кога ќе бидат укинати и домашните притвори и кога ќе бидат отфрлени неоснованите обвиненија за тероризам. Судот мора да биде на...

Мицкоски отворен за постојана комуникација со претставниците на ЕУ во Македонија

Македонско-германските односи, актуелната политичка состојба и стратешките приоритети на земјава биле темите за кои на денешаната средба разговарале лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и амбасадорот на Германија во Македонија, Томас Герберих. Двајцата соговорници констатирале дека и во иднина ќе продолжат постојаните контакти и комуникации помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и амбасадата на Германија, како и со претставниците на Европската Унија во Македонија. Мицкоски на...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека патриоти се во притвор, власта ослободува осудени криминалци

Јавното обвинителство втор месец не презема никакви дејствија во истрагата што се води по „политички монтираниот случај за тероризам“, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека не се повикуваат и сослушуваат ниту сведоци, ниту притворените за насилставата во Собранието од 27 април. „Тоа е најдобра потврда дека не станува збор за притвор изречен заради некои правно издржани причини, туку неоснована и...

ВМРО-ДПМНЕ: Судот беше соучесник во уништувањето на правната држава

За ВМРО-ДПМНЕ одлуките на Апелациски суд Скопје да ги отфрли жалбите на единаесеттемина притворени за насилствата во Собранието на Република Македонија на 27 април лани се уништување на правната држава и гола политичка конструкција. Судот денес беше соучесник во уништувањето на правната држава. Судиите не собраа сили да се кренат над притисокот и политичките конструкции. Одлуката на Апелациониот суд за...

ВМРО-ДПМЕ: Судот има единствена шанса да одолее на притисоците

Судот има единствена шанса да застане на страна на правдата и законот и да им сврти грб на притисокот и политички конструираните обвиненија. Судот има можност водејќи се по словото на законот да стави крај на оваа конструкција со која недолжни граѓани се обвинуваат за тероризам и да застане на страната на правдата, порача ВМРО-ДПМНЕ во соопштение во врска...

Мицкоски: Подготвуваме закон за амнестија за притворените за 27 април

Новиот лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во интервју за јавниот сервис - МТВ - најави дека партијата подготвува закон за амнестија за притворените за насилствата во Собранието од 27 април минатата година, кој ќе го поднесе во Собранието. - Во моментов има една сериозна дебата во партијата како да дејствуваме како пратеничка група, институционално и вониституционално. Пратеничката група предвидува неколку чекори...

ВМРО-ДПМНЕ бара судот да ги ослободи притворените за 27 април

Десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства новата година ја поминаа во ладни ќелии, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и реагираат на продолжениот притвор на осомничени за насилствата во Собранието од 27 април. Од партијата велат дека притворените се „жртви на политички прогон, кои ја чувствуваат инквизицијата на 21 век на сопствена кожа“. „Притворените граѓани се лишени од загарантираните човекови права,...

„Тврдокорни“ ќе ја дочекаат Новата година пред затворот во Шуто Оризари

Македонското патриотско здружение „Тврдокорни“ соопшти дека вечерва ќе организира дочек на Новата година пред истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, како поддршка за притворените за насилствата во Собранието од 27 април. „Новогодишната ноќ пред истражниот затвор 'Шутка' ќе биде во знак на поддршка на притворените уставобранители“, се вели во соопштеноето од здружението „Тврдокорни“. Кривичниот суд во Скопје на 27...

ВМРО-ДПМНЕ: Политичкиот прогон мора да престане

Во Македонија нема да има атмосфера за конструктивна дискусија се додека пратеници, уметници, доктори, архитекти, актери, оперски пејачи и полициски службеници се прогласуваат за терористи, се вели во денешното соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, во кое опозициската партија повторно реагира на притворањето на лицата осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година. „Судот наместо да одлучува врз основа на...

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите не смеат да бидат алатка за политички прогон

Не постои никаква правна аргументација уметници, оперски пејачи, актери, режисери, архитекти, доктори, полициски службеници, пратеници и останатите неправедно обвинети за тероризам да се држат во притвор, се вели во денешното соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која реагира на продолжувањето на притворот на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април. „Тие се целосно невини и секоја поинаква одлука од страна...

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира четири крстосници и ќе протестира пред Министерство за правда

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека денеска во знак на протест поради притворените за насилството во Собранието на 27 април ќе блокира четири крстосници во Скопје и ќе одржи протест пред Министерството за правда. Партијата од 15 до 17 часот ќе ги блокира: Крстосницата кај Соборен Храм, крстосницата кај „Мавровка“, крстосницата кај „Нова Македонија“ и крстосницата кај зградата на Црвен Крст. Протестот пред...

ВМРО-ДПМНЕ една вечер ќе протестира пред Министерство за правда, друга пред „Шутка“

Од утре ВМРО-ДПМНЕ ќе ја менува рутата и локацијата на протестите против притворањето на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои се и шестмина пратеници на опозициската партија. Ова на вечерашниот протест пред Министерството за правда во најави Александар Николовски, кој во своето обраќање пред насобраните граѓани рече дека од утре па натаму една вечер протести ќе...

ВМРО-ДПМНЕ без најава за блокирање на раскрсници, ќе протестира пред Министерството за правда

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за денеска нема најавено блокирање на раскрсници во Скопје, а протестот против притворањето на триесетина лица поради насилствата во Собранието од 27 април е закажан во 18 часот пред Министерството за правда. Од партијата велат дека „Македонија е земја на политички затвореници, со монтирани обвиненија за тероризам“ и нагласуваат дека остануваат на улиците „се додека хунтата ги гази...

Протест пред затворот во Шутка за ослободување на притворените за 27 април

ВМРО-ДПМНЕ попладнево одржа протест пред Истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари, барајќи да бидат ослободени притворените пратеници и други, против кои Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција почна истрага за тероризам поради насилствата во Собранието на 27 април. – Се собравме и денеска да им дадеме поддршка и да ги охрабриме дека сме со нив и дека...

Нацев: ВМРО-ДПМНЕ не потклекнала и во многу потешки времиња

По десетти пат се собравме за да им кажеме на сите дека притворените се наши браќа, а не терористи чиј единствен грев е што си ја сакаат државата, рече Дејан Митески од ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот протест на партијата пред Кривичниот суд, поради притворањето на 36 лица осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои се и шестмина...

Уапсени најмалку 17 принцови и функционери во Саудиска Арабија

Новоформираната Антикорупциска комисија во Саудиска Арабија уапси најмалку 17 принцови и државни функционери, јавија светските медиуми. Според информациите, тие се притворени во луксузни хотели, а не во затвори. Меѓу уапсените е и принцот Алвалид бин Тала, милијардер што поседува 95 отсто од „Кингдом холдинг“, голема корпорација што има удели во глобални компании како „Твитер“, „Епл“, „Сити груп“ и „Њус корп“. Уапсени се...

Кампањата за локалните избори заврши, гласаат затворениците, болните и раселените

За вториот круг на локалните избори, кој ќе се одржи утре, денеска, од 7 до 19 часот ќе гласаат избирачите кои се на издржување казна затвор или се во притвор. На гласачките места во 13 казнено-поправни установи, своето избирачко право ќе можат да го остварат 939 гласачи. Денеска, исто така, ќе гласаат и осум гласачи кои се водат како внатрешно раселени,...

Борисов предупреди дека е можен терористички напад по немирите во бегалскиот камп

Состојбата во бегалскиот камп во Харманли на југот на Бугарија се нормализира по безредијата и немирите, кои избувнаа вчера и продолжија во текот на ноќта. Повеќе од 400 мигранти се задржани во притвор поради вандалско однесување, а во нередите се повредени 24 полицајци, од кои најтешко настраданиот има скршеница на раката. Од Министерството за внатрешни работи на Бугарија соопштија дека...

Бугарската полиција притвори 200 мигранти по немири во бегалски камп

Бугарската полиција притвори 200 мигранти по судирите во бегалски камп на југот на Бугарија, во кој биле повредени и 14 полицајци, соопштија бугарски официјални претставници. Според портпаролката на бугарската полиција, Нина Николова, во нередите учествувале околу 2.000 мигранти, кои скандирале, палеле гуми и фрлале камења кон полицијата. Тензиите, како што пренесуваат локалните медиумите, ескалирале вчера, поради што полицијата употребила водени топови...

Осомничениот за терористичкиот напад во Ница имал петмина соучесници

Возачот на камионот кој усмрти 84 лица во терористичкиот напад во Ница, Мохамед Булел, имал логистичка поддршка од петмина соучесници, кои сега се наоѓаат во притвор, соопштил денеска на прес-конференција францускиот обвинител Франсоа Молин, пренесува „Би-би-си“. Обвинителот изјавил дека нападот бил планиран со месеци однапред, а еден од осомничените го снимал местото еден ден по нападот. Сите петмина осомничени со...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...