Возачот на камионот кој усмрти 84 лица во терористичкиот напад во Ница, Мохамед Булел, имал логистичка поддршка од петмина соучесници, кои сега се наоѓаат во притвор, соопштил денеска на прес-конференција францускиот обвинител Франсоа Молин, пренесува „Би-би-си“.

Обвинителот изјавил дека нападот бил планиран со месеци однапред, а еден од осомничените го снимал местото еден ден по нападот. Сите петмина осомничени со соочуваат со обвиненија за тероризам.

Станува збор за четворица мажи и за една жена, на возраст од 22 до 40 години, кои наскоро треба да бидат изведени пред суд.

Меѓу осомничените, како што пренесува „Би-би-си“, е и албанска двојка, осомничени дека му обезбедиле пиштол на Булел. Уште еден од осомничените, 22-годишен маж, се верува дека добил СМС-порака од возачот на камионот, вечерта кога беше изведен нападот, во која се зборувало за набавка на оружје. Според агенциите, полицијата во неговиот дом пронашла автоматска пушка „калашников“ и муниција.

Петтемина осомничени помагачи, како и самиот Булел, не им биле познати на француските разузнавачки служби пред нападот.