fbpx
Таг: претприемништво

таг: претприемништво

Програмата „Aspire Balkans“ ги уведува заинтересираните жени во претприемништвото

Како почеток на пре-акселераторската програмата „Aspire Balkans“ која има за цел да ги охрабри девојките и жените од земјава да станат претприемачки и својата бизнис идеја да ја претворат во старт-ап или да го унапредат својот веќе постоечки бизнис, минатата седмица се одржани првите предавања и работилници. Првиот модул на програмата го водеше инвеститорот од Израел, Михаил Мизрахи, кој потенцираше...

Бектеши најави поддршка за индустријата, туризмот и енергетската ефикасност

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата информираше за Програмите кои што ќе ги реализира Министерството за економија во 2021 година, а кои што беа донесени на последната седница на Владата. Тој додаде дека во рамки на Министерството за економија следната година ќе се реализираат неколку програми за поддршка на индустријата, иновативноста, занаетчиството, туризмот и поттикнувањето на...

Тимот „Слободно крило“ победи на средношколскиот натпревар за претприемнички вештини

Средношколците Мартина Нанева, Петар Цековски, Анастасија Накова и Јана Манова од тимот „Слободно крило“ го освоија првото место на Кампот на иновации – натпревар на средношколци во претприемнички вештини што се одржа вчера. Настанот се организираше од Џуниор Ачивмент Македонија, во соработка со Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје и со поддршка на УСАИД.   Победничкото решение на четирите средношколци од Кавадарци, Скопје...

Агенција за вработување започна со обуките за претприемништво

Агенцијата за вработување денеска ги почна обуките за претприемништво кои се дел од програмата за самовработување, како дел од Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2018 година. Обуките за претприемништво ќе се одвиваат од денеска во шест центри за вработување, односно во Скопје, Тетово, Велес, Гостивар, Прилеп и Кочани. Селектираните...

Францускиот амбасадор Тимоние утре ќе ја посети компанијата „Завар“

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние утре ќе ја посети компанијата „Завар“, при што ќе се сретне со косопственичката на оваа компанија, Марта Наумовска-Грнарова, како и со претставнички на македонската мрежа на ментори, млади жени претприемачи, креатори на проекти со кои се присуттни на регионално, европско и на глобално ниво. Посетата е во рамките на активностите на амбасадата по повод 8 Март...

Десет компании добија награди за најбрзорастечки

Десет мали и микрокомпании денеска ја добија националната награда за најбрзорастечки фирми „Газели“.  Од пријавените 33 компании, само 10 ги исполниле критериумите и тие добија грант од 615.000 денари за опрема и за материјали. Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп рече дека Холандија на многу начини ја поддржува Македонија, особено кога станува збор за приватниот сектор. Таа соработка резултирала со повеќе заеднички обуки, програми и...

Претставници од Македонија на Глобалниот самит за претприемаштво во САД

Благица Петрески и Зоран Настески ќе учествуваат на Глобалниот самит за претприемаштво 2016 (ГЕС), што ќе се оддржи од 22 до 24 јуни годинава, во Пало Алто, Калифорнија. Тие ќе им се придружат на повеќе од 700 претприемачи од целиот свет, како и инвеститори, говорници и лидери во светот на претприемаштвото. На овие иновативни птерприемачи, исто така, ќе им се придружат високи...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....