fbpx
Таг: посебен сообраќаен режим

таг: посебен сообраќаен режим

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски митинг во недела во 13 часот пред седиштето на Европската унија на улицата „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, најавен е посебен режим на сообраќај на оваа улица, почнувајќи од...

Посебен сообраќаен режим поради митинг пред Владата, Илинденска затворена

Денеска во Скопје важи посебен режим на сообраќај, поради митинг на партијата ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Новиот режим започна вчера, со подготвките за денешниот митинг. Булеварот „Илинден“ ќе е затворен за сообраќај во двата правци од мостот „Гоце Делчев“ до булеварот „Климент Охридски“. МВР соопшти дека во текот на денот, по потреба, ќе бидат затворени и други...

Скопските улици со посебен режим на сообраќај за Водици

Поради активностите по повод верскиот празник Водици, во Скопје ќе биде воведен посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во централното градско подрачје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Утре од 8 часот па до завршување на активностите, во центарот на Скопје за сообраќај ќе биде затворена улицата „Филип Втори Македонски“ –...

Дел од центарот на Скопје утре ќе биде блокиран поради протести

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека утре (01.05.2023) во периодот од 10.00 часот до 12.30 часот е најавен протест организиран од страна на Конфедерација на слободни синдикати на Македонија со траса на движење од пред канцелариите на КСС на ул.„50-та Дивизија“, по ул.„Јордан Мијалков“, бул.„Климент Охридски“ се до Владата на Република Северна Македонија на бул.„Илинден“. Исто така, со...

Од вечерва посебен сообраќаен режим поради саботното чествување на раѓањето на Гоце Делчев

Министерството за внатрешни работи (МВР) информираше дека почнувајќи од 18:00 часот вечерва, поради најавениот настан за организирано чествување на раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев во сабота, ќе бидат преземени засилени активности и мерки за подигнување на безбедноста околу местото на одржување на настанот. Притоа, ќе се преземат мерки за посебен режим на сообраќајот. Како што соопшти МВР, од денеска...

Утре затворени улици околу Соборен храм заради одбележувањето на Бадник

Во текот на утрешниот ден, поради најавено одржување на настан за одбележување на Бадник во Скопје, од 10 часот па сè до завршување на настанот, за сообраќај ќе бидат затворени сообраќајниците околу соборниот храм „Св. Климент Охридски“ и тоа од објектот на Пошта на РСМ до крстосницата кај Соборниот храм и од крстосницата кај Соборниот храм до зградата на...

Поради утрешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ, булевар „Илинден“ пред Владата од денеска ќе биде затворен за сообраќај

Поради протестот што утре (сабота 18.06.2022 г.) ќе го организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ, почнувајќи од денеска (петок 17.06) од 17:00 часот па сè до завршувањето на настанот, делот од булеварот „Илинден“ пред зградата на Владата ќе биде затворен за сообраќај. Поточно, сообраќајот нема да се одвива од крстосницата на булевар „Гоце Делчев“ со булевар „Илинден“, до крстосницата на булевар „Илинден“ со...

Фон дер Лајен и Вархеји утре и задутре во Скопје, ќе има посебен режим на сообраќај

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји утре и задутре ќе пристигнат во официјална посета на земјава. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека на 28.09.2021 (вторник) и 29.09.2021(среда) Секторот за внатрешни работи Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на град Скопје. Секторот за внатрешни...

Од денеска до сабота посебен сообраќаен режим во Скопје поради посетата на командатот на НАТО Роберт Бурк

Министерството за внатрешни работи информира дека од денеска до сабота (25, 26 и 27 март) ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на град Скопје, поради официјалната посета на С. Македонија на командантот на Здружените сили на НАТО за Европа, адмирал Роберт Бурк. Исто така, за утре 26 март, со почеток од 13.30...

Викендов посебен сообраќаен режим во Скопје поради три настани

Поради улична трка, автомобилистички натпревар и марш во рамки на кампања, во двата дена на викендот во Скопје ќе бидат затворени неколку важни улици и ќе има посебен сообраќаен режим, соопшти МВР. За меѓународниот натпревар во автомобилизам „Скопје 2018“ во организација на АКК Примо АВЈ – Скопје и утре и задутре во периодот од 7 до 17 часот ќе биде...

Посебен сообраќаен режим за натпреварот Шкендија – Милан

Поради фудбалскиот натпревар меѓу екипите на Шкендија и Милан, што во 20.45 часот ќе се одигра на стадионот „Телеком арена“ во Скопје, Секторот за внатрешни работи Скопје ќе воведе посебен сообраќаен режим за возила и пешаци, согласно подготвениот план за сообраќајно и физичко обезбедување. Како што информираат од МВР, денеска почнувајќи од 15 часот ќе биде ограничено движењето по сообраќајниците...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...