fbpx
Таг: победници

таг: победници

АРНО ги награди зелените идеи, една од нив е протеинска храна од леблебија и инсекти

Здружението за социјални иновации „АРНО“ неодамна ги прогласи победниците од годинешниот натпревар „Зелени идеи“. Членовите на жири комисијата на натпреварот, во категоријата зелени идеи ги избра идеите „Дизајн на ташни со техника на плетење без создавање на отпад. Изработени од самохрани мајки“ на Натали Ристовска-ЈОВАНКА МАИСОН ДООЕЛ Скопје и „Дизајнерски шапки“ на Мирјана Јосифоска од ДПТУ МИР-ЈОС ДООЕЛ. За...

Кенијците Онезмус и Черотич најбрзо го истрчаа „Скопскиот маратон“

На 18-тото издание на „Скопскиот маратон“ победија кенијците Онесмус Киплимо Киплагат во машка и Кетрин Черотич во женска конкуренција. На спортското натпреварување учествуваа над 8.500 тркачи од повеќе од 47 земји од светот. Победникот во машка конкуренција Онесмус Киплимо Киплагат успеа да истрча со време од 02:18:19. Второто место го освои Дарио Ивановски со време од 02:23:07, а пиедесталот го...

Прогласени победниците на стрип конкурсот „За нашите соседи и пријатели“

Познати се победниците на тематскиот стрип конкурс „За нашите соседи и пријатели“ на Стрип центарот на Македонија од Велес. Во категоријата средношколци, првото место го освои Ангела Петрушевска од Скопје за стрипот „Интегрираната заедница е нашата иднина“. Второто место ѝ припадна на Тамара Мишковска од Скопје за стрипот „Надеж“, а третото на Анастасија Недељковска од Куманово за стрипот „Верувај во...

Заев: Со фер и демократски избори, победуваме сите во Македонија

Денеска е голем ден за демократијата и за слободата во Република Македонија, ден кога граѓаните избираат продолжување и заокружување на промените во нашата земја, изјави премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, откако гласаше на локалните избори во неговата родна Струмица, на избирачкото место 1730 во училиштето „Никола Вапцаров“. Заев по гласањето рече дека граѓаните ќе го искористат своето уставно...

Кенијци го освоија Скопскиот маратон

Кенијците и годинава доминираа на Скопскиот маратон. Кипротич Кируи триумфално помина низ целта на машката маратонска трка со време од 2:12:36 часа, а зад него се пласираше неговиот сонародник Ричард Кипроно Бет со време од 2:14:36 часа. На третото место се најде Едвин Кирпуто Кирва (2:15:08). Меѓу најдобрите пет маратонци се најдоа шампионот од 2013 година, Вајклиф Кипкорир Бивот (2:19:07)...

Кенијците Абел Кибет и Ребека Џепчирчир триумфираа на маратонот во Охрид

Абел Кибет, атлетичар од Кенија, е победник на 29. Меѓународен охридски атлетски маратон, што се одржа денеска во чест на Денот на независноста на Република Македонија. Тој ја истрча патеката долга 30 километри од Свети Наум до Охрид за време од 1.43.10. – Трката беше одлична, но неизвесна. Со мојот конкурент држевме исто темпо речиси цело време. Првпат доаѓам во Охрид и...

Прогласени најдобрите угостителски објекти за 2014 година

Град Скопје и годинава ја продолжува традицијата и, во соработка со агенцијата „СВОТ рисрч“, го реализираше проектот за избор на најдобар угостителски објект. Овој проект се спроведува седма година по ред, а плакетите на најдобрите три гостилници и на најдобрите три ресторани, денеска им ги врачи Слободан Ќосев, раководител на Секторот за локален економски развој. Годинава најдобрите три гостилници се: 1....

Османи: Балканот очекува јасни чекори кон проширување на Европската Унија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на Анталија дипломатскиот форум, во Република Турција, каде имаше обраќање на панелот насловен „Предизвици и можности на Балканот“, посветен на последните геополитички...