fbpx
Таг: Орден за заслуги

таг: Орден за заслуги

Украина му додели орден за значајни лични заслуги на претседателот на Собранието Талат Џафери

Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери вчера во Загреб го прими украинскиот орден за значајни лични заслуги Јарослав Мудриот, информираат од законодавниот дом. Овој орден му се доделува на Џафери за значајните лични заслуги во зајакнувањето на меѓудржавната соработка, поддршката на државниот суверенитет и територијалниот интегритет на Украина, за значителен придонес во популаризацијата на украинската држава во светот. „Во...

Иванов на Дурловски му го врачи орденот за заслуги на МОБ

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска, по повод 9 Мај - Денот на Европа и на победата над фашизмот, со одрен за заслуги ја одликуваше Македонската опера и балет. Доделувањето на орденот се одржа во резиденцијата на претседателот на Водно, а одликувањето го прими директорот на МОБ, Игор Дурловски. - Овој орден е признание за улогата што Македонската опера и балет...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...