fbpx
Таг: нови

таг: нови

Пандемијата стивнува, 83 нови случаи на ковид и двајца починати

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 40, Прилеп – 8, Куманово и Охрид – по 6, Тетово и Радовиш – по 5, Битола – 3, Струга и Кичево – по 2, Кавадарци, Струмица, Свети...

Нови 30 случаи на ковид-19, оздравени 359, а починати 16 лица

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 14, Куманово – 4, Тетово и Кочани – по 2, Битола, Велес, Охрид, Струмица, Кичево, Радовиш, Виница и Пробиштип - по 1. Регистрирани се 359 оздравени пациенти од:Скопје –...

Нови 25 случаи на ковид-19 од 1.016 тестирања, оздравени 408, а починати 16 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.016 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 15, Куманово – 4, Прилеп, Тетово, Гостивар, Кичево, Берово и Виница – по 1. Регистрирани се 408 оздравени пациенти од: Скопје – 160, Прилеп – 38, Струмица – 30,...

Лани во светот инсталирани рекордни 260 гигавати во капацитети од обновливи извори на енергија

Минатата година во светот, во новите капацитети од обновливи извори на енергија се инсталирани рекордни 260 гигавати (ггв.) и покрај пандемијата од ковид-19, покажуваат податоците на Меѓународната организација за обновлива енергија ИРЕНА. Во нејзиниот извештај: „Статистика на обновливите капацитети 2021“, се вели дека новите капацитети за производство на енергија од обновливи извори, лани биле за 50 отсто зголемени во споредба...

За два дена двајца 26-годишници од Кавадарци заболеа од ковид-19

Два дена откако беше потврдено присуството на ковид-19 кај 26-годишен кавадарчанец, денеска стигна позитивен резултат и за негов врсник со кој се дружел. Според првичните информации од Центарот за јавно здравје, според анкетата, двајцата биле во меѓусебен контакт. Во Кавадарци, како и во останатите градови во државата, често може да се забележат млади лица кои се групираат во поголеми групи,...

Бројката на починати во светот од новиот корона вирус се зголеми на над 3.000

Новиот корона вирус Covid-19 е веќе присутен во над 60 земји, со над 88.000 заразени луѓе низ целиот свет, освен на Антарктикот. Според најновите податоци, досега починале повеќе од 3.000 луѓе. Бројот на заразени со корона вирусот се зголемува во Италија, а Франција го затвори светски познатиот музеј Лувр. Австралија и Тајланд во неделата ги објавија првите смртни случаи, додека Доминиканската...

Александрова: СДСМ крши закони, назначува директори без потврда дека зборуваат англиски

Владејачката партија се однесува крајно неодговорно, ги промовира непрофесионалноста и некомпетентноста и полека ја партизира државата, вработувајќи кадри за кои нема докази дека ги имаат бараните квалификации, обвини на прес-конференција Емилија Александрова, пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, посочувајќи на назначувањето нови директори. - Новите директори на Управата за јавни приходи, на Бирото за јавна безбедност, на Агенцијата за храна и ветеринарство и...

ДИК ќе замени 3.480 печати на изборните комисии со нови

Државната изборна комисија ќе ги замени сите постоечки печати на изборните комисии со нови. Станува збор за 3.480 печати кои ќе бидат заменети сo нови, а одлуката на ДИK доаѓа откако беше констатирано дека недостигаат 47 печати од Oпштината Бутел oд претходниот изборен циклус. На седницата на која беше донесена ваквата одлука, дел од членовите на ДИК оценија дека исчезнатите...

Околу 4.000 нови продадени автомобили на македонскиот пазар годинава

Продажбата на нови автомобили на македонскиот пазар, познавачите на состојбата ја оценуваат како стабилно ниска. Врз намалувањето на продажбата на нови автомобили, големо влијание има увозот на стари автомобили, кој постојано се зголемува, но се чувствуваат и ефектите од економската криза. - Годинава ќе ја завршиме со околу 4.000 продадени возила, од сите дистрибутери, а на ниво на „Порше Македонија“ продажбата...

ЕУ и САД барале името бргу да се реши, Коѕиас имал „нови и храбри“ иницијативи

Шефот на грчката дипломатијата, Никос Коѕиас, подготвува нови храбри потези и иницијативи во преговорите за решавање на спорот за името. Ова го тврди грчкиот весник „Етнос“, кој пишува дека Коѕиас имал подготвено план за напредок во преговорите од јуни, чие спроведување доцниело поради септемвриските парламентарни избори. Наводно, САД и Европската унија барале 20-годишниот спор да се реши во следните месеци, за...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...