fbpx
Таг: национална безбедност

таг: национална безбедност

ТикТок повторно се соочува со забрана во САД ако кинескиот удел не биде продаден

Американската влада вели дека платформата за видеа ТикТок треба да се продаде или во спротивно да се соочи со можна забрана во целата земја. Апликацијата која е во сопственост на кинеската компанија „БајтДенс“ е обвинета дека претставува ризик за националната безбедност преку податоците собрани од милиони корисници. За барањето за промена на сопственоста прв објави „Волстрит Журнал“, додека од ТикТок...

Бугарската влада бара измени на Кривичниот законик заради сузбивање на руската шпионажа

Техничката влада на Бугарија бара да се измени Кривичниот законик за да се зајакне спротивставувањето на шпионажата. Предлозите за измените се дел од Извештајот за националната безбедност на Бугарија во 2021 година, кој од владата беше пуштен во парламентарна процедура на крајот на минатата година, пишува бугарскиот онлајн медиум mediapool.bg. Во извештајот се предлага Кривичниот законик да го уреди казнувањето...

Трамп го назначи Томас Босерт за советник за национална безбедност и за антитероризам

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, соопшти дека Томас Босерт ќе биде негов советник за безбедност за прашања поврзани со борбата против тероризмот на домашен и на меѓународен план. Трамп потврди дека Босерт, кој во администрацијата на Џорџ Буш Помладиот беше советник за национална безбедност, сега ќе биде советник за национална безбедност и за антитероризам. - Тој ја разбира сложеноста на...

Јанева ќе биде одговорна ако се загрози националната безбедност, вели Андонов

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, денеска на прес-конференција рече дека Управата за безбедност и контраразузнавање и МВР се подготвени да соработуваат со СЈО. Тој рече дека до вечер или најдоцна до утре ќе се спроведат сите барања на СЈО. - Денеска и технички ќе се овозможи да се издвојат тековните од оние ПИ-мерки кои се веќе завршени – рече Андонов. Тој...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...