fbpx
Таг: надзорни одбори

таг: надзорни одбори

СДСМ со кривична за битолскиот градоначалник оти не потпишува смена на одборите во јавните претпријатија

Советничката група на СДСМ во Советот на општина Битола денеска до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против битолскиот градоначалник, Тони Коњановски, затоа што не ги потпишал одлуките донесени на 27-та седница на општинскиот совет за разрешување на членовите на управните и надзорните одбори на битолските јавни претпријатија. Во поднесената кривична пријава од СДСМ се наведува дека битолскиот општински совет...

Битолскиот градоначалник реагира по разрешувањето на раководствата на јавните претпријатија

Откако од Советот на општина Битола завчера беа разрешени управните и надзорните одбори на битолските јавни претпријатија што беа предложени од ВМРО-ДПМНЕ, со реакција се јави битолскиот градоначалник Тони Коњановски. Тој ги прогласи за спорни разрешувањата на членовите на раководните тела на претпријатијата, напоменувајќи дека нема да бидат објавени во „Службен гласник на општина Битола“. Коњановски најави поднесување иницијатива до...

ВМРО-ДПМНЕ ги изгуби управните и надзорните одбори во битолските јавни претпријатија

Продолжуваат политичките препукувања во Советот на општина Битола. Со гласовите на советниците од СДСМ, на независната листа „Поинаку“ и на Левица, вчера доцна вечер беа разрешени членовите на управните и надзорните одбори на битолските јавни претпријатија „Водовод“, „Комуналец“, „Пазари“, „Паркинзи“, „Жабени“ и Културно-информативниот центар. Пред гласањето по овие точки, советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија општинската седница, напоменувајќи дека е прекршен...

Шилегов: Не значи дека е крај на светот, ако ги сменивме партиските послушници на ВМРО-ДПМНЕ

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, пред денешната вонредна седница на Советот на Град Скопје на новинарско прашање рече дека тоа што во управните и надзорните одбори на јавните претпријатија за членови се избрани лица кои се партиски кадри на СДСМ, не значи дека е крај на светот. - Станува збор за тргање на партиските кадри од управните и надзорните одбори...

Владата ги разреши членовите на сите управни и надзорни одбори на јавните претпријатија

Владата на денешната седница одлучила да се разрешат членовите на сите управни и надзорни одбори на јавните претпријатија, јавните здравствени установи, јавните установи за социјална работа, агенции и други правни лица, поради тоа што кај дел од нив е регистрирано неодговорно однесување и потпишување договори, кои му нанесуваат штета на буџетот на државата. Исто така, одлучено е да се отповикаат...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...