fbpx
Таг: ММА

таг: ММА

Кабелските оператори вчера времено ја исклучија програмата, телевизиите и МИОА со остра реакција

Кабелските оператори вчеравечер околу 18 часот ги исклучија сите телевизиски канали, со исклучок на јавниот сервис - МРТ, за период од околу еден час. Во знак на протест, тие го прекинаа реемитувањето на програмите и на црни екрани ги испишаа нивните барања за промена на владината уредба донесена на 29 мај, но и на измените во Законот за аудио...

Операторите ќе прекинат со реемитување на сите тв канали, освен на јавниот сервис (МТВ)

Реемитувањето на сите домашни и странски телевизиски канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко - комуникациски технологии, каде што се обединети сите кабелски оператори. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, информираат од Стопанската комора на Македонија. Ваквата одлука на Здружението на информатичко - комуникациски технологии доаѓа по усвојувањето...

Кабелските оператори ќе одговарат и за пиратеријата на странските канали

Последните измени и дополнувања на Законот за аудио и аудивизуелни медиумски услуги, кои беа изгласани во целосна тајност и без никаква јавна расправа, повторно ги разбрануваа страстите меѓу националните телевизии и кабелските оператори. Со измените практично почнува да се применува и еден член од Законот, кој беше донесен со други измени и дополнувања во 2018 година, а кој беше...

ММА: Кампањите на ЕУ по ниту еден критериум не се јавна пропаганда

Членките на Македонската медиумска асоцијација („Алсат -М“, „Алфа“, „Канал 5“, „Сител“ и „Телма“) се „непријатно изненадени“ од соопштението  издадено од Агенцијата за аудио и аудоиовизуелни медиумски услуги на Македонија во кое АВМУ ги потсетува радиодифузерите како треба да се однесуваат со содржините кои се дел од платената јавна пропаганда. „Членките на ММА се сосема свесни за начинот на кој треба да...

Светскиот шампион во кревање тегови Андреј Драчев убиен во тепачка со шампион на ММА

Светскиот првак во дигање тегови, Русинот Андреј Драчев го загуби животот вчера претпладне во договорена тепачка во рускиот град Хабаровск. Тој се тепал пред едно кафуле во центарот на градот со шампионот во ММА, Анар Алакверанов. Како што пренесуваат руските медиуми, до тепачката дошло откако двајцата „борци“ во алкохолизирана состојба се расправале кој спорт е посилен, дали дигање тегови и...

Телевизиите формираа Македонска медиумска асоцијација

Националните телевизии „Телма“, „Канал 5“, „Сител“, „Алсат-М“ и „Алфа“ денеска формираа Македонска медиумска асоцијација (ММА), која ќе биде дел од Стопанската комора на Македонија. Во оваа асоцијација ќе можат да членуваат и телевизиите и новинарите вработени во нив.  За претседател е избран Иван Мирчевски, генерален директор на „Канал 5“, а за заменик Атанас Кировски, главен и одговорен уредник на „Телма“....

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...