fbpx
Таг: Меѓународниот кривичен суд

таг: Меѓународниот кривичен суд

Издаден налог за апсење на Путин поради наводи за воени злосторства

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Судот тврди дека тој е одговорен за воени злосторства и ги фокусирал своите тврдења на незаконско депортирање на деца од Украина во Русија, пренесе Би-би-си. Се вели дека злосторствата биле извршени во Украина од 24 февруари 2022 година - кога Русија ја започна својата целосна инвазија. Москва ги...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...