fbpx
Таг: МаркоЗврлевски

таг: МаркоЗврлевски

Почина поранешниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски

зврлевски фото: ЈО
По кратко боледување, денеска во Скопје, на 60-годишна возраст, почина Марко Зврлевски, поранешен Јавен обвинител на Република Македонија, соопштија од Jавното Oбвинителство на РСМ. Зврлевски e роден на 4 декември 1960 година во Дебар. Основно и средно образование завршил во Скопје, а дипломирал на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Работното искуство го започнал при Македонската академија...

Тимот на Јанева комплетиран, со работа ќе почне в понеделник

Дванаесеттемина избрани обвинители од тимот на Катица Јанева денеска во Советот на јавни обвинители дадоа свечена заклетва, со што и официјално од понеделник ќе почнат со работа по наводите што произлегуваат од содржината на прислушуваните разговори. На свечената седница, обвинителите се заколнаа дека ќе работат одговорно и чесно, во согласност со Уставот, законите и со ратификуваните меѓународни договори, а претседателот на Советот на...

Колку Зврлевски е неполитички обвинител, кажаа Јанкулоска и Ставрески во „бомбата“

Републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, кој изјави дека за него специјалното обвинителство е политичко обвинителство, во една од „бомбите“ на опозицијата беше споменат од двајца политичари, министерот за финансии, Зоран Ставрески, и поранешната министрека за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на кои, според снимката, им завршил работа и отфрлил кривична пријава поднесена против Ставрески. Во аудиоснимката што опозицијата ја објави на 15 февруари,...

ЕУ: Законот за специјалниот обвинител е јасен, Јанева треба да добие целосна поддршка

Почитувањето на правото е особено важно, соопштија денеска од Мисијата на Европската унија во Република Македонија, по вчерашната одлука на Советот на обвинители да одобри само седум од 14 обвинители што ги предложи специјалната обвинителка, Катица Јанева. „Специјалниот обвинител беше договорен од четирите политички партии и беше назначен од Собранието и од Советот на обвинители. Во согласност со мандатот што ѝ...

Зврлевски: Специјалното јавно обвинителство е политичко обвинителство

Државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, по седницата на Советот на јавни обвинители, рече дека обвинителствата се во многу лоша состојба. Тој изјави дека, за него, Специјалното јавно обвинителство е политичко обвинителство бидејќи е формирано по политички договор и потврди дека во тек е изработка на иницијатива за утврдување на уставноста на Законот за специјален обвинител.

Му договорија ли партиските лидери наследник на Марко Зврлевски?

Во иста недела, додека се очекува договор за решaвање на политичката криза, обвинението за случајот „Пуч“ влезе во судска процедура, а за она за „Поткуп“ веќе се чека оцена. Тоа може да се толкува како „политички мотивирано“ брзање овие предмети од обвинителскиот да се стават во судскиот барабан, бидејќи, со евентуланиот договор меѓу политичките лидери за излез од политичката криза, можно...

Обвинителство е ова или решето?

Од почетокот на политичката и институционална криза во земјата, која својата увертира ја имаше во акцијата на Министерството за внатрешни работи (МВР) „Пуч“, досега во јавноста протекоа повеќе видеоснимки и материјали направени со посебни истражни мерки (ПИМ), по налог на правосудните органи, а Јавното обвинителство не направи ништо да го запре или, можеби, прави сè објавувањето на материјалите да...

Ангелов поднесе кривична пријава против Марко Зврлевски

Стојанче Ангелов денеска поднесе кривична пријава против јавниот обвинител Марко Зврлевски за злоупотреба на службената положба и овластување и за спречување пристап кон јавен информатички систем, бидејќи, како што рече Ангелов, преку соопштение барал од медиумите да не ги емитуваат и пренесуваат  снимките од „бомбите“ што ги обајвува лидерот на опозицијата, Зоран Заев, пренесува „Нова ТВ“. - Ние сме свесни...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...