fbpx
Таг: македонско-бугарски спор

таг: македонско-бугарски спор

Новиот бугарски министер за надворешни работи вели дека нема да се промени позицијата кон земјава

Техничкиот министер за надворешни работи на Бугарија, Светлан Стоев денеска ја презеде функцијата од досегашната шефица на дипломатијата, Екатерина Захариева. Уште за време на првиот јавен настап, на денешната прес-конференција тој повтори дека нема да има промена на бугарската позиција кон Северна Македонија. „Рамковната позиција со Република Северна Македонија е усвоена со консензус на сите политички сили во бугарскиот парламент,...

Бугарско МНР: Нашата позиција за Северна Македонија нема да се промени

Бугарија нема да ја промени својата позиција кон Северна Македонија во следните месеци, вели бугарското министерство за надворешни работи (МНР) за бугарскиот весник „Труд“. Во одговорот се вели и дека ниту една бугарска влада не може да ги предаде 88 540 граѓани на Северна Македонија што имаат бугарски пасоши. „Бугарија ќе продолжи со своите напори да им ги објасни на...

Влада: Нема почеток на преговорите за членство, ова е огромна геостратешка грешка на ЕУ

Владата на Република Северна Македонија вчеравечер, по донесувањето на заклучоците на Комитетот на постојани претставници (КОРЕПЕР), во кои е внесено споменување на „погрешно толкување на историјата“ и долгото име на Северна Македонија, односно Република Северна Македонија, изрази „разочарување што ЕУ не најде начин да донесе позитивна одлука за усвојување на Преговарачката рамка, што ќе овозможеше првата меѓувладина конференција меѓу...

Пендаровски: Јазикот и историјата ѝ го даваат идентитетот на Северна Македонија – а јазикот не е бугарски

Тие велат дека постојат етнички Македонци…. Но дека одеднаш, сме се разбудиле едно утро и сме рекле: „Аха! Сега сме всушност етнички Македонци, а вчера бевме етнички Бугари. Така што, тоа е апсолутен историски нонсенс, вели претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за влијателниот ЕУ Обсервер, зборувајќи за тезите на официјална Бугарија за прашањата за идентитетот...

ЕУобсервер: Германија се извини на Скопје за бугарското фијаско

Под насловот „Германија се извини на Скопје за бугарското фијаско“ влијателниот ЕУобсервер, објави текст во кој го претставува македонско-бугарскиот спор и блокадата од страна на Бугарија на македонските евро-интеграциски процеси. Текстот на ЕУобсервер ги изнесува реакциите на Германија и на ЕУ по потегот на Бугарија да не ја прифати преговарачката рамка за Северна Македонија. „Станува збор за една земја, само една...

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...