fbpx
Таг: Македонска радио

таг: Македонска радио

МРТ распиша конкурс за наследник на директорот Марјан Цветковски

Програмскиот совет на Македонска радио телевизија (МРТ) денеска распиша конкурс за избор на нов директор и заменик директор на јавниот радиодифузен сервис, кои ќе ги заменат актуелните Марјан Цветковски и Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава. Функцијата генерален директор ја извршува од 2012 година. Во една прилика на новинарско прашање за содржината на 24-та „бомба“ во која...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...