fbpx
Таг: Љупка Гугучевска

таг: Љупка Гугучевска

Излезноста до 11 часот е 10,22 проценти, велат од ДИК

Портпаролката на Државната изборна комисија (ДИК), Љупка Гугучевска соопшти дека од вкупно обработени 2.544, односно 73,1 проценти од избирачките места, до 11 часот гласале вкупно 135.906 гласачи, односно 10,22 проценти. Општини со најголема излезност се Новаци каде што на гласање излегле 25,84 проценти, Крива Паланка со 20,44 проценти, Вевчани со 18,61 процент, Лозово со 17,51 процент, а најмала излезност има...

Излезноста до 10 часот на ИМ 2901 во Чаир е 4,45 проценти, соопшти ДИК

До 10 часот наутро на гласање на избирачкото место 2901 во општина Чаир, каде се прегласува вториот круг од локалните избори излегле 4,45 проценти од запишаните избирачи, соопшти денеска портпаролката на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска. - Гласањето почнало навреме во 7 часот и се одвива непрекинато – рече Гугуческа, додавајќи дека до 10 часот гласале 32 лица. Доколку на некој...

ДИК: Излезноста до 17 часот e 43,83 отсто, гласањето се одвива непрекинато

Според 99,21 отсто од обработените податоци, излезноста на гласачите до 17 часот на ниво на Македонија е 43,83 отсто, соопшти портпаролката на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска. Таа информираше дека гласањето течело непрекинато освен на две избирачки места, во општините Бутел и Шуто Оризари, каде што имало прекини поради неисправност на УВ-ламбите. Прекинувањето на гласањето не било подолго од половина час...

Излезноста на гласачите до 13 часот изнесува 24,38 отсто, информира ДИК

Излезноста на гласачите до 13 часот на сите 1.517 избирачки места изнесува 24,38 отсто, информираше Државната изборна комисија. Портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска, рече дека највиоска е излезноста во Демир Капија - 48,91 отсто, а најмала во Јегуновце - 12,77 проценти. Таа информираше дека до ДИК не се доставени официјални известувања во врска со нерегуларности за кои известија одредени набљудувачи. - ДИК ќе...

ДИК: Излезноста на гласачите до 10 часот е 8,09 отсто, гласањето се одвива мирно

Излезноста на гласачите до 10 часот е 8,09 отсто од обработени податоци од 1.516 избирачки места, информираат од Државната изборна комисија (ДИК). Највисока е излезноста во Демир Капија, 22,47 отсто, а најмала во Студеничани  - 3,09 отсто. Портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска, информираше дека до 11 часот ниту еден граѓанин нема поднесено приговор за повреда на избирачко право. Од ДИК информираат дека гласачките...

ДИК ќе расправа за забелешката од ОБСЕ/ОДИХР дека била нетранспарентна

Државната изборна комисија на седница ќе го разгледа извештајот на ОБСЕ/ОДИХР за локалните избори одржани во неделата, на 15 октомври, и потоа ќе даде свој став. Портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска, за „Мета“ вели дека практика на ДИК е да ги разгледува забелешките упатени за локалните избори, а потоа да излезе со свој став и со коментари. Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР...

ДИК: Гласањето на болните, затворениците и на раселените лица се одвива без проблем

Гласањето на болните, изнемоштените и на раселените лица, како и на затворениците во казнено-поправните установи, што се одржува ден пред утрешните локални избори, засега се одвива добро и без проблеми, соопшти попладнево на прес-конференција портпаролката на Државната изборна комисја, Љупка Гугучевска. - Гласачките места се отворени во 7 часот утрото и гласањето ќе трае до 19 часот. На ден пред...

Чичаковски: До 17 часот излегле 60,38 проценти од гласачите, имало 335 приговори

До 17 часот излегле на гласање 60,38 проценти од гласачите на ниво на државата, информираше претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски. - Во изборна единица 1 излегле 66,38 проценти од гласачите, во ИЕ 2 – 59,89 проценти, во ИЕ 3 – 64,90 проценти, во ИЕ 4 – 67,15 проценти, во ИЕ 5  – 58,46 проценти, а во ИЕ 6 – 46,82...

Кирил и Кристијан од Ресен се национални победници на Европскиот квиз на пари 2023

Во организација на Македонската банкарска асоцијација, а во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, денеска се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари...