fbpx
Таг: лента

таг: лента

Затворена една лента на дел од aвтопатот Скопје – Велес

Левата коловозна лента на автопатот А1 од Скопје кон Велес, на делот помеѓу наплатна станица Сопот и Башино Село, денеска од 10 до 13 часот ќе биде затворена за сообраќај, информираат од АМСМ. Затворањето на коловозната лента е поради изведување градежни активности.На самото место е поставена содветна сигнализација за работа на пат.

Промена на режимот на сообраќај на два патни правци

Режимот на сообраќај на автопатската делница Смоквица-Гевгелија, пред влезот на Гевгелија, ќе биде променет од денеска до 26 април. Во наредните четири дена на патот Смоквица-Гевгелија, пред влезот на Гевгелија во близина на бензинската станица ќе се изведуваат градежни активности  при поставување индуктивни јамки, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Поради изведување градежни работи  режимот на сообраќај ќе биде изменет и на регионалниот...

ЕЛЕМ: СДСМ лаже, ископот во Суводол се одвива непречено

Државната компанија за производство на електрична енергија ЕЛЕМ ги демантира тврдењата на пратеникот на СДСМ, Васко Ковачевски, кој обвини дека е целосно скината приемната лента на одложниот транспортер на багерот „банваген 5.500“ и дека лентата и багерот се надвор од употреба. Oд компанијата велат дека ископот се одвива непречено, а на транспортерот се вршел рутински зафат кој нема да трае повеќе...

Сообраќајот на автопатот Катланово – Велес се одвива по една лента

На патниот правец Катланово-Велес е воведена привремена измена на режим на сообраќај поради изведување градежни работи, односно осветлување на тунелот Бел Камен, соопшти ЈП „Македонија пат“. Сообраќајот ќе се одвива по една коловозна лента за што е поставена соодветна сигнализација.

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...