fbpx
Таг: Лариса Дир

таг: Лариса Дир

Знамето на Украина подигнато пред Министерството за одбрана во знак на поддршка

Утрово пред Министерството за одбрана (МО) беше подигнато украинското знаме во знак на поддршка за одбраната на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, а во пресрет на навршувањето на 2 години од почетокот на руската инвазија која започна на 24 февруари 2022 година, соопштија од министерството. „На чинот на подигањето на знамето присуствуваа Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката...

Ден на независноста на Украина: Украинците го бранат своето право на живот, суверенитет и територијален интегритет

Украинците втор пат по ред го слават Денот на независноста во услови на жестока руска агресија. Сега, бранејќи ја својата независност, Украина крвари, рече во својот говор за украинскиот Ден на независноста - 24 Август, амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Лариса Дир. Таа рече дека Руската Федерација уништи дел од европскиот безбедносен простор, меѓународното право и грубо ги прекрши...

Гир: Над 2 милиони ученици заминале од Украина без можност да го завршат образованието

Со руските ракети се оштетени над 2.700 училишта во Украина, комплетно се срамнети со земја над 100 образовни институции, а над два милиони украински ученици заминале од земјата без можност соодветно да го завршат образованието. Ова на денешната панел дискусија по повод годишнината од руската инвазија во Украина, го посочи евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир, зборувајќи за штетите од војната...

Државниот врв и амбасадорите со пораки за поддршка на Украина

Денес, изминува точно една година од почетокот на бруталната руска воена агресија врз Украина, која го втурна украински народ во невидени страдања, загуба на човечки животи и ужасна деструкција. А, сите нас останатите нè соочи со фактот дека во Европа повторно се води крвав конфликт кој предизвикува хуманитарна, економска, енергетска и безбедносна криза. Станува збор за трагедија која влезе...

Кавадарци се збратими со украинскиот град Буча кој беше разурнат од руската агресија

Украинскиот град Буча, кој беше разурнат како последица на руската агресија, и Кавадарци денеска официјално се побратимија. Градоначалникот Митко Јанчев ја прими делегацијата на Украина предводена од амбасадорката на Украина во Македонија Н.Е Лариса Дир, која беше во официјална посета на Општина Кавадарци. Заедно со нив беше и заменик градоначалникот на Општина Буча, Шепетко Серхи, секретарот за јавна дипломатија од...

Средба на Ковачевски со амбасадорката Дир: Целосна поддршка на Украина од Северна Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со Лариса Дир, новоименуваната амбасадорка на Украина во земјава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е изразена благодарност за навремените и конзистентни политики на Северна Македонија на линија на надворешната политика на ЕУ, во однос на ситуацијата во Украина, како и за донациите од помош за украинскиот народ. Премиерот Ковачевски нагласил дека Република Северна Македонија...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новата украинска амбасадорка, Лариса Дир

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија, Лариса Дир, соопшти кабинетот на претседателот. „Да се биде амбасадор на Украина во овие тешки времиња за земјата, која е жртва на брутална агресија од страна на Руската Федерација, е исклучителна задача. Доаѓате во пријателска држава која секојдневно сочувствува со Вас и затоа Ве...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....