fbpx
Таг: Кримски мост

таг: Кримски мост

Руски танкер погоден со беспилотни летала во Керчкиот проток, нема повредени

Руски танкер со 11 членови на екипаж бил погоден во Црното море, во напад за кој руските власти велат дека е извршен од Украина. Моторната соба на бродот била оштетена во нападот што во текот на ноќта се случил кај теснецот Керч. Никој од членовите на екипажот не бил повреден, пренесува Би-би-си. Украина јавно не ги коментираше обвинувањата, а извор на...

Двајца загинати во експлозии на Кримскиот мост, Русија ја обвини Украина за нападот

Две лица биле убиени, а нивната ќерка ранета во напад на Кримскиот мост што се случил утрово. Русија ја обвини Украина дека стои зад нападот на мостот кој претставува „артерија“ за руските војници кои се борат во Украина и престижен проект што го водеше рускиот претседател Владимир Путин, пренесе Ројтерс. На железничкиот мост долг 19 километри биле пријавени експлозии, по...

Божилов: Сите тврдења дека камионот со експлозивот минал преку Бугарија се дел од руската хибридна војна

Речиси сите бугарски медиуми ги пренесоа руските обвинувања - дека експлозивното средство со кое беше кренат во воздух Кримскиот мост, било замаскирано во полиетиленска фолија, на вкупно 22 палети, со вкупна тежина од 22 тони, и од Одеса товарот бил испратен за бугарското пристаниште на Дунав, Русе. Ова се случи откако Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија обвини...

За оштетувањето на Кримскиот мост Москва ја обвинува Украина, експлозивот патувал и низ Бугарија

Експлозивот којшто бил искористен за оштетување на Кримскиот мост бил испратен од Одеса преку Бугарија, Грузија и Ерменија до Крим, тврди руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), пренесува весникот Гардијан. За организатор на експлозијата на камионот, руските власти го обвинуваат шефот на украинското воено разузнавање Кирило Буданов. Официјална Москва настанот го оквалификуваше како терористички чин и, како што тврдат, досега...

Уништен дел од Кримскиот мост кој ја поврзува Русија со окупираниот украински полуостров

Дел од Кримскиот мост, кој ја поврзува Русија со окупираниот полуостров Крим, е уништен и горат повеќе резервоари со гориво на мостот, објави украинската државна агенција Укринформ цитирајќи ги Воздухопловните сили на Украинската војска. „Утро на Кримскиот мост. Се запалија резервоари за гориво. Дел од мостот е уништен! Сè ќе биде Украина“, објавија украинските Воздухопловни сили на нивниот канал на...

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Претседателката на Уставниот суд во заминување Добрила Кацарска вели дека за време на нејзиниот мандат не поминувало недела без да добие некоја закана. Таа вели дека била и физички...