fbpx
Таг: криминалци

таг: криминалци

Операцијата кај Бањска завршена – кој сакал од Милан Радојчиќ да направи српски Адем Јашари?

Косовската полиција ја заврши операцијата кај селото Бањска, а властите во Приштина и јавно обелоденија дека во вооружената група која ги нападна косовските полицајци се наоѓал и контроверзниот потпретседател на Српската листа, Милан Радојчиќ, кој се наоѓа и на црната листа на САД. Косовските власти тврдат дека Радојчиќ е повреден и се наоѓа на лекување во Воено медицинската академија...

Поради растот на вредноста на „Биткоин“, Шведска на осуден дилер на дрога ќе му врати 1,6 милиони долари

Шведска мора да врати 1,6 милиони американски долари во биткоини, откако вредноста на биткоините на осуден дилер на дрога многукратно пораснала додека тој отслужувал затворска казна. Обвинителката Тове Кулберг изјавила за Шведското радио дека пред две години во судскиот процес да се одземат парите на дилерот на дрога, одноно 36 биткоини, коишто во тоа време вределе околу 137.000 долари. Но...

Полициите на Македонија и на Косово ќе гонат криминалци што се кријат во двете држави

Министрите за внатрешни работи на Македонија и на Косово, Оливер Спасовски и Фламур Сефај, денеска во Скопје потпишаа договор за преземање лица со незаконски престој, кој е се однесува на мигрантската криза, како и протокол за прекугранично гонење на лица што учествувале во криминални активности и кои бараат засолниште во двете држави. Соработката со Косово, Спасовски ја оцени како добра...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека со насилство сака да ја освои власта

СДСМ се обидува да отствари изборен резултат со брутално насилство и со учество на криминалци, како и со злоупотреби на капацитетите на државата, обвини Никола Србов, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на партиска прес-конференција. - Државата и институциите се веќе целосно заробени. Луѓето чии усти беа полни со демократија, сега истата ја укинаа на најбрутален начин. Вакво помрачување не...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ со законот за амнестија прави изборна корупција

Одлуката на Владата на СДС за носење на амнестија е неиздржана и дневно политичка, стои во реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за амнестија усвоен вчера на владина седница. „Заев, иако ветува, нема да донесе амнестија пред изборите, но на овој начин сака да ги излаже и затворениците да гласаат за нив на изборите. Ова се вика и изборна корупција....

Полицијата во Манила убила 25 криминалци

Најмалку 25 криминалци се убиени во филипинскиот главен град Манила, за време на акција против наркотици, соопшти филипинската полиција. Како што соопшти директорот на дисктрикот Манила, Жоел Наполеон Коронел, 14 криминалци се убиени во операцијата во рамки на „војната против дрогата“, како и 11 крадци, кои исто така биле поврзани се врзани со наркотиците. Откако филипинскиот претседател Родриго Дуерте минатата година...

СДСМ: Македонија е трета во Европа по најлоши резултати на преживување од рак

Европскиот здравствен индекс (ЕХЦИ), едно од најрелевантните истражувања за Европската комисија, за 2016 година покажа дека Македонија е трета во Европа по најлоши резултати на преживување на болни од малигни заболувања, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека, „10 години граѓаните болни од рак немаат достапни современи терапии.“ - За Никола Тодоров и за Никола Груевски беа...

ВМРО-ДПМНЕ: Катица Јанева е новиот Петре Шилегов и срам за правната фела

Катица Јанева е новиот Петре Шилегов. Со последната скандалозна изјава дадена во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје се промовираше во најверен поданик на аболицираниот криминалец Зоран Заев, кој лаже и клевети, давајќи политички изјави и квалификации, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дека СЈО не гони обични криминалци, туку криминална група во врвот на...

Криминалците вежбаат стрелање во касарните на војската, тврди српскиот воен синдикат

Воениот синдикат на Србија поднесе кривични пријави против двајца високи офицери на српската војска, поради тоа што, како што тврдат, на луѓето од подземјето им овозможиле да стрелаат во една од воените касарни, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Претседателот на тој синдикат, Новица Антиќ, денеска изјавил дека еден член на владата го користел истиот стрелачки погон. Антиќ денеска за телевизијата „Н1“...

Европол уапси 24 од најбараните криминалци

Европската полициска служба (Европол) денеска соопшти дека уапсила 24 од 60 криминалци кои се наоѓаат на листата најбарани во Европа. Како што се наведува во соопштението, многу криминалци од листата и понатаму се кријат во Европа, поради што Европол заедно со Европската мрежа за барање бегалци (ЕНФАСТ) од 1 до 23 декември секој ден ќе објавува по една фотографија од бегалец кој...

„Шарена револуција“: Грешни сте цела влада и затоа ќе одговарате

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска вечерва протестираа заедно со „Шарената револуција“ и фрлаа боја врз зградата на Министерството за правда. Полицискиот кордон кој го чуваше Министерството им дозволи на неколку демонстранти со пушки со боја да го поминат кордонот и одблиску да ја бојат зградата. - Овде сме да се солидаризираме со сите...

Избираме бојкот наместо ВМРО-ДПМНЕ, порача „Шарената револуција“ од Битола

„Ако има избор, кој е тој избор? Меѓу што ќе избираме, меѓу бојкот и ВМРО-ДПМНЕ?“, беше главното прашање што денеска го поставија демонстрантите од „Шарената револуција“ во Битола. Еден од водачите на протестот, Илија Балтовски, на присутните им го постави прашањето дали ќе одберат бојкот или ќе го одберат ВМРО-ДПМНЕ, по што сите скандираа „Бојкот, бојкот, бојкот“. Балтовски, исто така, рече дека причината што денеска...

Двојно убиство во село Габреш, 67 годишник со пиштол си ја убил сестра си и внукот

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – Убиство од член 123 став...