fbpx
Таг: крајна десница

таг: крајна десница

Германските гласачи се вртат кон десно, открива ново истражување

Ново истражување открива дека радикално десничарските екстремистички ставови нагло се зголемиле во Германија од 2021 година до денес. Во истражувањето се тврди дека сега на 12 возрасни Германци еден има екстремно десничарски погледи, пишува германската новинска агенција ДПА.  Истражувањето спроведено од Универзитетот Билефелд беше објавено од германската фондација Фридрих Еберт, која е поврзана со центро-левичарската Социјалдемократска партија на Германија. Оваа анкета...

МСНБЦ: Илон Маск го гледа Твитер како политичко оружје

Најбогатиот човек на светот Илон Маск, како нов сопственик и нов главен извршен директор на социјалната мрежа Твитер го користи овој сервис како политичко оружје, оти зад невидениот хаос што го зафати Твитер, има знаци на намера, коментира МСНБЦ. Како што пишува Зишан Алим, колумнист на оваа медиумска мрежа, по реактивирањето на Твитер профилот на поранешниот претседател на САД, Доналд...

Ле Пен повика на укинување на бесплатното образование за децата на странците во Франција

Лидерката на француската крајно десничарска партија Национален фронт, Марин Ле Пен, денеска соопшти дека се залага за укинување на бесплатното образование за децата на странците. „Сметам дека треба да се изрази националната солидарност кон Французите. Немам ништо против странците. Сепак, им порачувам - ако доаѓате во нашата земја, немојте да очекувате некој да се грижи за вас и вашите деца...

Потврдена победата на Ван дер Белен на претседателските избори во Австрија

Поранешниот лидер на Партијата на зелените, Александар ван дер Белен, дефинитивно е победник на претседателските избори во Австрија, пред кандидатот на екстремната десница, Норберт Хофер, соопштило денеска австриското министерство за внатрешни работи, објавувајќи ги привремените конечни резултати од изборите. На претседателските избори, кои се одржаа во неделата, Ван дер Белен добил 53,8 отсто, додека Хофер освоил 46,2 отсто од гласовите. Хофер го...

Кандидатот на екстремната десница доживеа пораз на претседателските избори во Австрија

Кандидатот за претседател на Австрија на крајно-десничарската Слободарска партија, Норберт Хофер, доживеа пораз на претседателките избори што се одржаа денеска, јавува „Би-би-си“. Како што пренесува британскиот национален сервис, шефот на кампањата на Хофер ја признал победата на независниот кандидат Александар ван дер Белен, која ја имаше поддршката на Зелените. Иако функцијата на австрискиот претседател е во голема мера церемонијална, денешните претседателските...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...