fbpx
Таг: КПУ Идризово

таг: КПУ Идризово

Повредени полицајци и затвореници при претрес во затворот Идризово

При претрес во Казнено-поправната установа Идризово биле пронајдени 82 ножа, 63 мобилни телефони, 4 шила, 71 полнач за телефони и дрога, известува Министерството за внатрешни работи. За време на претресот се собрала поголема група затвореници која пружила активен отпор. Таа била совладана од страна на полициските службеници. Со повреди се здобиле десет полициски службеници и дел од затворениците. Пред Ургентната клиника...

Пријава против вработен во „Идризово“, овозможил осуденик да избега

Вработен во затворската полиција во затворот „Идризово“ во Скопје заработил кривична пријава под сомнение дека му овозможил на осуденик од Куманово да избега од установата, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што појаснува полицијата, додека Ј.Ј. бил на смена во саботата, му ја дал службената магнетна картичка за отворање на безбедносна врата на осудениот Д.К, со што го ослободил....

Дрога, оружје, 50 мобилни телефони пронајдени при претрес во затворот „Идризово“

Во претреси во 25 ќелии во затворот „Идризово“, што ја спровеле Одделите за сузбивање на организиран криминал, криминалистичка полиција и специјални полициски операции и СВР Скопје, во координација со надлежен Јавен обвинител, биле пронајдени 50 мобилни телефони, големи количества пари во различни валути, дрога, таблети, 37 ножеви и други остри предмети. Пронајдените пари биле повеќе од максимално дозволените што осудениците...

Пронајдена марихуана кај надзорник од „Идризово“, обвинителството почнало истрага

Основното јавно обвинителство Скопје повело истрага против надзорник во затворот „Идризово“, кај кого при претрес била пронајдена марихуана, соопштија денеска од јавното обвинителство. „На 28 јануари 2016 година, при редовна контрола и личен претрес на лицето врaботено како надзорник во Казнено поправната установа „Идризово“, во неговите лични работи пронајдено е топчесто пакување налепено со лелива лента за кое при вештачењето е...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...