fbpx
Таг: ковид-болница

таг: ковид-болница

Судењето за пожарот во тетовскиот ковид центар продолжи со изнесување на писмените докази

Во Основниот суд во Тетово денеска продолжи главната расправа на судењето на обвинетите лица за пожарот што лани го зафати тетовскиот ковид-центар, во кој животот го загубија 14 лица. Јавниот обвинител од Тетово денеска ги презентираше насловите на писмените докази во врска со овој случај. Откако обвинителот заврши со презентирањето на писмените докази, одбраната на обвинетите лица Флорин Бесими, Артан...

Судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово повторно одложено

По трет пат пропадна обидот за почеток на судењето за пожарот во тетовската модуларна болница, јавува Порталб.мк. Причина за одложувањето е неприсуството на адвокатот на обвинетиот лекар Бобан Вучески, поради тоа што тој имал друго рочиште. Судијата Јордан Велковски, којшто го води случајот, му одговори на обвинетиот Бобан Вучески дека ако на следното рочиште не дојде неговиот адвокат, тогаш...

Обвинителството сè уште ги анализира доказите за тетовската модуларна болница, Јовески очекува епилог наскоро

Поминаа повеќе од 7 месеци од трагичниот ден кога избувна пожар во Модуларната ковид болница во Тетово и како резултат на тоа животот го загубија 14 пациенти кои се лекуваа од ковид-19. Обвинителството во овој период сè уште не успеало да ја заврши анализата на доказите. Обвинителот Љубомир Јовески вели дека тетовското обвинителство наскоро треба да донесе решение, информира...

Пожар во ковид болница во Солун, загина најмалку едно лице

Најмалку едно лице загина, а двајца се тешко повредени по пожар во болница во Солун во северна Грција, објави грчкиот весник Екатимерини. Пожарот избувнал нешто по 9 часот во средата во ковид одделението на вториот кат од болницата Папаниколау во пристанишниот град. Вашингтон пост објави дека противпожарната служба евакуирала 34 пациенти од ковид одделението. Четворица од евакуираните веќе биле во сериозна состојба...

До обвинителството пристигнаа уште две нови вештачења за пожарот во тетовскиот ковид-центар

Од Јавното обвинителство информираат дека за пожарот во тетовската ковид-болница се пристигнати до нив уште две вештачења од Технолошкиот факултет и од електротехничар. „Извештаите се пристигнати во обвинителството и се анализираат во корелација со останатите пристигнати докази. Се очекува вештачењето од германските експерти кое беше побарано преку меѓународна правна помош, кое се уште не е пристигнато. Во меѓувреме се сослушуваат...

ОЈО: Краток спој во кабел од дефибрилатор причина за пожарот во тетовската модуларна болница

Пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица настанал од краток спој во кабел од дефибрилатор, соопшти Основното јавно обвинителство цитирајќи го извештајот на МВР од направениот увид и вештачење. Пожарот по краткиот спој се проширил на приклучокот од продолжниот кабел на кој, освен дефибрилаторот, биле поврзани и мобилен телефон и уште еден апарат, за кој...

(Видео) Седум загинати во пожар во ковид болница во Романија

Седум лица загинаа во пожар што денес избувна во романската единица за интензивна нега, во која се лекуваат пациенти со ковид-19, соопштија официјалните лица, пренесе Ројтерс. Ова е трет смртоносен пожар во болниците во земјата за помалку од една година. https://youtu.be/kKPk6JIo6Jk Видео снимката покажува како пациентите скокаат од прозорците од пониските нивоа на болницата, а пожарникарите носат луѓе. Единицата за итна помош...

Заев за оставките за пожарот во болницата во Тетово ќе одлучи според резултатите од истрагата

Премиерот Зоран Заев се обрати до јавноста попладнево, со соопштение кое се однесува на започнатата експертска истрага и на поднесените оставки за несреќата во ковид-центарот во Тетово. Премиерот смета дека трагедијата во која 14 луѓе загинаа во пожарот во болницата треба да се расчисти низ независна и експертска истрага и дека резултатите од таа истрага ќе решат за одговорноста на...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...