fbpx
Таг: косовска полиција

таг: косовска полиција

Рада Трајковиќ: Повеќе од 30 луѓе упаднале во манастирот Бањска, а има повеќе од тројца убиени

По оружениот инцидент во селото и манастирот Бањска, на север од Митровица, во утринската програма на српската телевизија „Нова“, Рада Трајковиќ од Европското движење на Србите од Косово и Метохија, вели дека во ситуацијата КФОР и ЕУЛЕКС одиграле многу значајна улога, но и дека бројката на загинати од вооружената група, за коишто се претпоставува дека се Срби, е повеќе...

Втор загинат кај Бањска, косовската полиција убила еден од напаѓачите

Косовската полиција попладнево соопшти дека убила еден од напаѓачите кај селото Бањска во меѓусебните престрелки со добро вооружената група од околу 30 лица, за кои косовскиот премиер Албин Курти рече дека се одговорни за убиството на косовскиот полицаец и денеска ги повика да се предадат. Со ова, бројката на загинати се зголеми на двајца во најновата ескалација на состојбата во...

Уапсен Алил Демири – баран со меѓународна потерница за убиствата кај Смилковско езеро

Косовската полиција во соработка со македонската полиција го приведе Алил Демири, баран со меѓународна потерница во врска со петкратното грозоморно убиство кај Смилковското езеро, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). Демири беше осуден на доживотна затворска казна, како првообвинет за петкратното убиство што се случи на Велики четврток, во април 2012 година, кај Смилковско Езеро во близина на Скопје. „Денеска...

Се очекува повлекување на полицијата во Звечан до 15 часот

Четворицата Срби што беа приведени вчера по немирите пред општинската града во Звечан ќе бидат пуштени, а до 15 часот ќе бидат повлечени и припадниците на косовската полиција, јави онлајн-медиумот „Косово Север“. Вчера попладне дојде со судир меѓу Србите и КФОР пред зградата на општината во Звечан, во кој беа повредени десетици граѓани и 25 припадници на КФОР. https://meta.mk/megjunarodnata-zaednica-so-ostra-osuda-za-nasilstvata-vo-zvechan-na-kosovo/ По преговорите синоќа...

Тачи: Косовската полиција спречи напад на фудбалски натпревар во Албанија

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, информираше дека косовската полиција спречила терористички напади што биле планирани да се случат на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Албанија и на Израел, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Тачи сметал дека учеството на косовската полиција во регионалната соработка за спречување на терористички акти, била од круцијално значење. Косовскиот претседател заклучил дека оваа операција е одличен пример...

Укинат притворот на директорот на косовската полиција

На регионалниот директор на косовската полиција, Нехат Тачи, укинат му е притворот во кој се наоѓаше од 29 септември. Неговиот адвокат Владимир Гајиќ за телевизија Н1 изјави дека Тачи вчера добил решение за продолжување на притворот кое судот го донел во петокот, но поднел жалба, а жалбата денеска му е усвоена. Тачи, командирот на косовската полиција за јужниот дел на...

Нов видеонадзор на граничните премини – дигитални камери и автоматско препознавање на регистарски таблици

Сите гранични премини во земјава добиваат нов видеонадзор – се инсталираат 350 различни типови на дигитални камери, систем за автоматско препознавање на регистарски таблици и централен систем за складирање...