fbpx
Таг: Комити

таг: Комити

Говорот на омраза вознемирувачки, МВР ветува дека ќе го расчисти инцидентот „Добар Шиптар, мртов Шиптар“

Продолжуваат реакциите во јавноста по инцидентот што се случи пред неколку дена во населбата Ѓорче Петров, каде „Комитите“ провоцираа извикувајќи „Добар Шиптар, мртов Шиптар“. Од Хелсиншкиот комитет за човекови права преку соопштение за јавноста велат дека навивачките групи треба да престанат да бидат актери на претстави насочени кон поларизирање на општеството, пишува „Порталб.мк“. Тие понатаму истакнуваат дека, иако во изминатиов...

Заев: Нема потреба од доставување документи до Грција за финансиерите на протестите

Премиерот Зоран Заев денеска рече оти нема потреба македонските власти да достават документи до грчките организации што сакаат да почнат истраги и да бараат одговорност од грчки бизнисмен со руско потекло кој беше посочен како финансиер на протестите на навивачката група Комити во Македонија. Заев вели дека тоа се искази на лица, кои се не потврдени, а дадени во разговор во...

Руска амбасада: Заев и Шекеринска шират русофобија, очекуваме истрага за изјавите

Руската амбасада вчеравечер реагираше со соопштение за наводите од премиерот Зоран Заев дека бизнисмени од Русија финансирале антивладини протести. Заев тоа го кажа во интервју за „BuzzFeed News“ и потоа го повтори како одговор на новинарско прашање на почетокот на изградбата на фабриката на американската „Дура“ во Бунарџик. Од амбасадата сметаат дека станува збор за паушални изјави, слични на тие...

ОЦЦРП: Рускиот бизнисмен Иван Савиди стои зад немирите во Македонија за името

Откако премиерот Зоран Заев изјави дека дел од навивачката група Комити добивала пари од руски бизнисмен за да протестира против Договорот со Грција, Проектот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP) објави дека според документи од МВР рускиот бизнисмен Иван Савиди кој живее во Грција исплатил 300.000 евра на десетици македонски политичари, членови на новоформираните националистички организации и...

Руска амбасада: Изјавата на Заев е политички неодговорна и русофобна алатка

Руската амбасада во Скопје порача дека денешната изјава на премиерот Зоран Заев за „комити“ потплатени од руски бизнисмени да протестираат против договорот со Грција и зачленување на Македонија во НАТО и ЕУ, е политички неодоговорна и русофобна. Заев прашан за своите тврдења дека руски бизнисмени ги потпалувале протестите во Македонија, посочи на добиените извештаи од разговорите во полицијата со дел...

Заев со сочувство за смртта на Никола Саздовски, повика да не се разгорува нетрпеливост

Премиерот Зоран Заев преку својата Фејсбук-страница изрази сочувство за смртта на 21-годишниот Никола Саздовски, кој почина вчера на КАРИЛ, десетина дена откако беше брутално претепан на 29 јуни на автобуска постојка во Автокоманда. Саздовски бил член на навивачката група „Комити“, а бил претепан од три лица, кои добија кривични пријави од СВР Скопје. Тоа се Б.Б.(20), С.Д.(21) и Ј.Љ.(19), сите...

Полицијата поднела пет прекршочни пријави за инцидентот меѓу навивачките групи кај ГТЦ

Скопската полиција привела 23 лица и поднела пет прекршочни пријави по вчерашниот инцидент кај Градскиот трговски центар (ГТЦ) во кој, според МВР, членови на навивачката група на женскиот ракометен клуб „Будуќност“ и на „Комити“ го нарушиле јавниот ред и мир. Според информациите на МВР, вчера околу 17.15 часот, додека навивачи на „Будуќност“ седеле во кафулињата на Кеј 13 Ноември, дошле неколку...

МВР: Посебен сообраќаен режим за натпреварот меѓу Вардар и Апоел

Министерството за внатрешни работи (МВР) утре, 20 јули, ќе воведе посебен сообраќаен режим на дел од сообраќајниците во центарот на Скопје, а во пресрет на фудбалскиот натпревар меѓу екипите на Вардар и на Апоел од Никозија, Кипар, кој се игра во рамките на квалификациите за Лига на шампиони. Како што информираат од МВР, мерките се преземаат поради големиот интерес за...

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...