fbpx
Таг: кочници

таг: кочници

Во јавниот превоз повторно санкционирани 59 возила, дури 27 од нив имале неисправни кочници

Полицијата упорна да ги санкционира транспортерите кои превезуваат патници со неисправни возила, но и дел од нив упорно продолжуваат да возат со превозни средства со кои можат да ја загрозат безбедноста на граѓаните. По неколкуте сообраќајни несреќи во кои учествуваа автобуси и комби возила, меѓу кои најтешката се случи во февруари 2019 година со автобусот на „Дурмо турс“ кај...

Повторно неисправни возила во јавниот превоз, полицијата вчера санкционирала 74 возачи

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден, во периодот од 08 до 12 часот, спровела акциска контрола за контрола на возилата со кои се врши јавен превоз на патници низ земјава. При контролата санкционирани се 74 возила, информираа денеска од МВР. Најмногу од санкционираните возила, вкупно 28, се на територијата на СВР Тетово, додека 15 се на...

МВР за само пет часа пронајде 52 прекршоци кај возилата што вршат јавен превоз на патници

И по катастрофалната автобуска несреќа кај селото Ласкарци што се случи во февруари минатата година, дел од превозниците во земјава продолжуваат да вршат јавен превоз на патници со технички неисправни автобуси и такси возила. Полицијата само во текот на вчерашниот ден, во периодот на петчасовна контрола во различни делови од земјава, открила 52 различни прекршоци кај возилата што вршеле...

На оклопен транспортер на АРМ му откажале сопирачките, па направил карамбол

Основното јавно обвинителство – Скопје соопшти детали за денешната сообраќајка кај наплатната рампа Сопот, во која се судриле три воени возила и биле повредени пет војници. Според јавниот обвинител што извршил увид, несреќата се случила кај наплатната рампа на автопатот Скопје - Велес, кога на еден од оклопните транспортери во колоната возила на АРМ му откажале сопирачките, па удрил во...

За едно деноноќие евидентирани 148 нови ковид-случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.261 тестови, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот...