fbpx
Таг: Кејт Брнз

таг: Кејт Брнз

Скопјaни се приклучија на хуманитарниот концерт „Спас за Украина-Стоп за војната“

На плоштадот „Македонија“ скопјани се собраа за заедно со Украинците кои живеат тука да го проследат хуманитарниот концерт насловен Спас за Украина-Стоп за војната кој се емитуваше од Варшава со вклучувања во живо и од бројни светски престолнини. Тие со украински и македонски знамиња во рацете и солзи во очите го гледаа настанот на кој познати музичари меѓу кои Стинг,...

Брнз: САД го почитуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина

САД заедно со сојузниците и партнерите, ќе ѝ помогнат на Украина да се брани од понатамошна руска агресија, вели американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнз во нејзиниот коментар за состојбата со Русија и Украина, којшто денеска е објавен на веб-страницата на Амбасадата на САД во Северна Македонија. „Светот ја следи неиспровоцираната агресија на Русија кон Украина. Активностите на Русија се...

Османи и Брнз потпишаа Договор за безбедносните мерки за заштита на класифицираните информации

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Скопје, Кејт Мери Брнз, денеска, го потпишаа Договорот меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Соединетите Американски Држави за безбедносните мерки за заштита на класифицирани информации. “Со денешното потпишување на Договорот за безбедносните мерки за заштита на класифицирани информации ја збогатуваме договорната рамка меѓу Северна...

САД ѝ донираа на АРМ 1.269 пушки М4, следат набавки на пиштоли, снајперски пушки, хаубици…

АРМ доби 1.269 автоматски пушки М4 на подарок од САД, донација во вредност од 1,2 милион долари, како помош во опремувањето на Лесната пешадиска баталјонска борбена група, примарната единица наменета за НАТО операции. Денешното подновување е дел од серијата набавки на вооружување и опрема кои следат, меѓу кои и пиштоли, снајперски пушки со калибар 7,62 мм, пушкомитралези, хаубици, но...

Шекеринска потпишува нов меморандум за соработка во одбраната со САД, во јуни и договор за оклопни возила

Нов меморандум за соработка во одбраната со САД, втор по постојниот потпишан во 1994 година, потпишуваат денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска и помошникот на секретарот за одбрана на САД за меѓународни безбедносни прашања Мара Карлин. Документот ќе биде истовремено потпишан во Вашингтон и во Скопје, а на потпишувањето во Министерството за одбрана присуствува и амбасадорката на САД...

АРМ и САД во „градежна офанзива“ на Криволак, полигонот ќе се подготвува за пролетната вежба „Одлучен удар 21“

Амбициозен план за развој на Армискиот полигон „Криволак“ во соработка со САД најави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, која со американската амбасадорка Кејт Брнз го посети полигонот. Македонски и американски инжинериски единици во март ќе почнат интензивно уредување на Криволак во пресрет на пролетната вежба „Одлучен удар 21“, на која ќе учествуваат повеќе од 1.200 македонски, околу...

Трамп: Честит 8 Септември, САД се горди што се ваш сојузник

Соединетите Американски Држави (САД) се горди што се ваш сојузник и ги поддржуваат аспирациите на Северна Македонија за понатамошна европска интеграција и за вашиот пат кон членство во Европската Унија, напишал американскиот претседател Доналд Трамп во честитката до претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември, Денот на независноста. „Оваа година одбележувањето е во околности кога сме соочени со глобалната пандемија....

Два американски бомбардери и 4 ловци Ф16 прелетаа на небото над Скопје како честитка за членството во НАТО

Два американски бомбардери Б-1, придружени од 4 ловци Ф-16, денеска прелетаа над Скопје за да го честитаат македонското членство во НАТО. „Денеска и на македонското небо можевме да видиме дека е точна тезата – ние сме НАТО. За жал немавме можност сред пандемијата со корона вирусот да го прославиме нашето членство, меѓутоа, денешниот настан, заедничката координирана акција на нашата армија...

Заев, Шекеринска и Џафери остварија посета на носачот на авиони „Хари С. Труман“

Премиерот Зоран Заев, министерка за одбрана Радмила Шекеринска и парламентарниот спикер Талат Џафери, заедно со началникот на Генералштабот Васко Ѓурчиновски и американската амбасадорка Кејт Брнз, остварија посета на носачот на авиони „Хари С. Труман“, каде што се сретнаа со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка и командант на Здружените сојузнички сили во Неапол,...

Пајат: САД нема зошто да се меша во спроведувањето Преспанскиот договор

Во однос на сите работи околу Преспанскиот договор, ќе оставам грчката влада да зборува за тоа. САД се фокусирани на зачленувањето на Северна Македонија во НАТО и на тоа ќе се насочиме и есенва, вели амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пајат, во интервју за грчкиот весник „Катимерини“. - Посебно во поглед на Преспанскиот договор, ќе оставам да зборува грчката...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...