fbpx
Таг: Камала Харис

таг: Камала Харис

Камала Харис апелира за итно примирје во Газа, го критикува Израел за негување „хуманитарна катастрофа“

Потпретседателка на САД Камала Харис апелираше за итно примирје во Газа и притоа излезе со една од најострите критики за Израел досега изјавена од политички лидер во САД, пренесува Гардијан. Харис го критикуваше Израел што не оневозможува да се достави хуманитарна помош во Газа. „Израелската влада мора да делува повеќе за да се зголеми протокот на хуманитарна помош, нема изговори. Таа...

Камала Харис не признала дека постои план за намалување на населението, туку направила лапсус

Потпретседателката на САД во своето обраќање говорела за намалување на загадувањето, но направила лапсус наместо pollution (загадување) , рекла population (население). Грешката на Харис може да се забележи ако се погледне целиот нејзин говор кој е официјално објавен на веб-страницата на Белата куќа. Оваа нејзина грешка теоретичарите на заговор ја злоупотребуваат за да шират невистини дека постои некаков план...

Некохерентниот говор на Камала Харис во ова видео е компјутерски манипулиран

Видеоклипот што се споделува во постот е дигитално изменет во аудио делот. Навидум бесмислениот монолог на потпретседателката на САД е дигитално изменет. Од оригиналната снимка објавена на страницата на Белата куќа (1 час и 1 минута од видеото) се гледа дека Харис кажала нешто сосема поинакво од тоа што се прикажува во кусиот видеоматеријал. На Твитер постои профил кој објавува...

Бугарија договори гас од САД по цени пониски од руските

Бугарскиот премиер Кирил Петков договорил достава на течен гас од САД за Бугарија по цени пониски од оние на „Газпром“, соопшти Службата на информирање на бугарската влада по средбата на Петков со американската заменик-претседателка Камала Харис. Доставата ќе почне во јуни, а засега нема информации за конкретните цени и обемот на доставата, пренесува бугарски „Медиапул“. На 27 април, Газпром ја...

Камала Харис на денот на инагурацијата во слична облека и улога како Лиза Симпсон во епизода од пред 21 година

Корисниците на социјалните мрежи не можат, а да не се чудат на најновото совпаѓање со облеката на потпретседателката на САД, Камала Харис за време на инаугурацијата и облеката на Лиза Симпсон од познатата серија „Симпсонови“ во една епизода од 2000 година. Во епизодата, Лиза носи пурпурна јакна и бисери, што е идентично со она што го носеше Харис за...

Магазинот „Тајм“ ги прогласи Џо Бајден и Камала Харис за Личности на годината

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден и неговата прва соработничка Камала Харис се одбрани за личности на годината, признание што традиционално секоја година го доделува магазинот „Тајм“. „Бидејќи тие ја менуваат американската приказна затоа што покажаа дека моќта на емпатијата е посилна од гневот и поделбата поради ширењето на визијата за заздравување во еден тажен свет, Џо Бајден и Камала Харис...

Бајден: Ќе бидам претседател кој нема да разделува, туку ќе обединува

Џо Бајден, во својот прв јавен говор по објавата на неофицијалните резултати од изборите во САД, рече дека неговата цел ќе биде да ја обедини нацијата. „Ветувам дека ќе бидам претседател кој не сака да разделува, туку да обединува. Кој не гледа црвени и сини држави, туку Соединети Американски Држави“, рече Бајден додавајќи дека е време да се стави крај...

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...