fbpx
Таг: избоден

таг: избоден

Пожарот во стан во Хром бил прикривање убиство

Според Основното јавно обвинителство Скопје, чиј дежурен обвинител извршил увид во опожарениот стан во Хром, каде вчера беше пронајден пoчинат 35-годишник, жртвата била првин избодена со отар предмет, а потоа бил подметнат пожарот во станот, за да се прикрие убиство. Иако станува збор за првични сознанија, во текот на денешниот ден, Обвинителството во координација со МВР презема и други дејствија...

Во напад со нож во автобус во Германија повредени 14 лица

Вкупно 14 луѓе се повредени, од кој двајца посериозно, во напад со нож во градски автобус во германскиот град Либек. Полицијата во градот, кој се наоѓа во северната држава Шлезвиг-Холштајн, соопшти дека напаѓачот е приведен, а се истражуваат мотивите за нападот.

Македонски Австралиец убиен во ресторан во Мелбурн, напаѓачите избегале

Дени Димовски (31) е избоден до смрт во тепачка на забава во еден ресторан во западниот дел на Мелбурн, Австралија, јавуваат австралиските медиуми. Несреќниот настан се случил во ресторанот „Корзо грил“ во Каролин Спрингс, во раните утрински часови во саботата. Полицијата соопшти дека групата избегала од местото на настанот. Групата заминала пеш од македонскиот ресторан откако жртвата била прободена неколкупати,...

Две деца повредени – едното паднало од трети кат, другото прободено со нож во стомакот

Вчерашната ноќ била ужасна за две деца од Штип и од Битола - едното паднало од трети кат и добило тешки повреди, а другото било прободено со нож во стомакот. Како што соопшти МВР, во Клиничкиот центар во Штип вчера во 22.10 часот било донесено 12-годишно дете од Штип, кое добило тешки телесни повреди при пад од трети кат од...

Избоден бегалец од Сирија на островот Хиос

Нов инцидент се случи во бегалскиот камп Суда на островот Хиос, кога пет лица брутално нападнаа бегалец од Сирија. Момчето на 26-годишна возраст било прободено повеќепати во градниот кош и во раката. Повредениот бегалец сам успеал да дојде до болницата на островот и колабирал само што стигнал пред влезот. Извори од болницата за локалните медиуми на островот изјавиле дека бегалецот се...

Поддржувач на Исламска држава избодел наставник во Париз

Напаѓач, кој извикувал „Исламска држава“, утрово избодел наставник во училиште во париското предградие Обервилие, јавуваат светските медиуми. Како што пренесува „Би-Би-Си“, напаѓачот почнал да извикува „Ова е Исламска држава, ова е предупредување“, по што го избодел наставникот со нож за сечење кутии или со ножици. Според информaциите, наставникот, кој бил повреден околу вратот, е надвор од животна опасност, додека напаѓачот е...

Приведени татко и син, нападнале и изболе со нож жител на Делчевско

Делчевската полиција вчера привела 48-годишен маж, кој заедно со неговиот татко нападнал и со нож избодел жител на селото Трботивиште. Според полициските информации, инцидентот се случил вчераутро, околу 9.50 часот, во селото, кога осомничениот О.С.(48), со својот татко М.С.(85), дошол пред куќата на неговата поранешна сопруга В.Ж. (33) и двајцате почнале вербално да ѝ се закануваат. Во расправијата се вклучил...

Сириец избоден со нож во расправија меѓу мигранти

Дваесет и четиригодишен Сириец бил избоден со нож во расправија меѓу мигранти, што утрово се случила во атарот на кумановското село Табановце, соопшти полицијата. Инцидентот се случил околу 1 часот, кога на И.К. со нож му биле нанесени убодни рани во ногата. Тој бил пренесен во кумановската болница за укажување лекарска помош. Од полицијата велат дека работат на расчистување на случајот.

Гостиварец избоден во сопствениот двор

Педесет и деветгодишен жител на гостиварската населба Питарница, синоќа, околу 21.30 часот, бил нападнат и избоден со остар предмет од непознато лице во дворот на неговата куќа, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, напаѓачот со остар предмет на Р.Ј. (59) му нанел две исеченици на лицето и на вратот и една убодна рана во стомакот. Гостиварецот бил пренесен во Медицинскиот центар во...

Климатските промени не се нова „пландемија“, туку реалност и научно се докажани

Климатските промени беа во фокусот на Светскиот економски форум (СЕФ) во 2021 година, но тие се високо на агендата и во последниве години и тука нема ништо спорно. Наспроти...