Делчевската полиција вчера привела 48-годишен маж, кој заедно со неговиот татко нападнал и со нож избодел жител на селото Трботивиште.

Според полициските информации, инцидентот се случил вчераутро, околу 9.50 часот, во селото, кога осомничениот О.С.(48), со својот татко М.С.(85), дошол пред куќата на неговата поранешна сопруга В.Ж. (33) и двајцате почнале вербално да ѝ се закануваат. Во расправијата се вклучил и В.С. (48), кого О.С. по кратко време го нападнал со нож. Тој првин го прободел во десната рака, а потоа му нанел уште три убоди во десната нога, додека неговиот татко го удирал со дрвен предмет.

Осомничениот О.С. и неговиот татко биле приведени од полицијата, а повредениот В.С. со возило на Итна помош бил пренесен во делчевската болница, каде по укажаната лекарска помош бил пуштен на домашно лекување.

Од полицијата велат дека преземаат мерки за расчистување на случајот.