fbpx
Таг: интелектуална сопственост

таг: интелектуална сопственост

Вештачката интелигенција и правата на интелектуална сопственост – тешките битки претстојат

Американските актери и сценаристи во 2023 година се впуштија во штрајк, во кој еден од главните барања им беше да се регулира користењето на творбите генерирани од вештачката интелигенција. Најголемиот американски синдикат за актери (SAG-AFTRA) бараше поголема заштита при реплицирањето на лицата и гласовите на актерите со помош на вештачка интелигенција, додека сценаристите од САД здружени во синдикатот на...

Државниот завод за индустриска сопственост не е запознаен со забелешките на Европската комисија

Државниот завод за индустриска сопственост (ДЗИС) не бил запознаен со забелешките на Европската комисија за несоодветното функционирање на координативното тело за заштита на интелектуалната сопственост. Порталб.мк побара изјава од овој субјект кој е надлежен за ова прашање, но оттаму првично одговорија со барање за попрецизно да се информираат за овие забелешки, додавајќи дека овие критики не биле спомнати ниту...

Пет милиони евра се одлеале од институциите за склучување авторски договори во последниве 4 години

Генералниот секретаријат на Владата исплатил најмалку 2,4 милиони евра, од 2017 година, до крајот на 2021 година за авторски договори. Парите им се исплатувале на лица за да присуствуваат на владини седници и да креираат записници, да учествуваат на состаноци, да креираат содржини за веб-страницата или да даваат редовни консултации. Антикорупциската комисија смета дека е прекршен законот, односно за...

По САД, и ЕУ најавува поддршка за отстранување на заштитата на интелектуалната сопственост за вакцините

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен порача дека Европската Унија е подготвена да разговара за предлогот да се укине заштитата на интелектуалната сопственост врз вакцините против ковид-19, објави Гласот на Америка. Најавата стигна откако администрацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, навести дека би поддржал таква варијанта. Вчера, претставничката на САД во Светската трговска организација (СТО) Кетрин Таи...

Незири: Заштитата на интелектуалната сопственост е пресудна за правичен пристап на пазарот

Фалсификувањето и пиратеријата, имаат огромно штетно влијание врз бизнисите и постои можност да станат уште попроблематични поради неодамнешната економска криза и сè поголемата продажба на лажни производи. Ова денеска го истакна министерот за економија, Беким Незири, кој учествуваше на промоцијата на проектот „Зајакнување на спроведувањето на правата од интелектуална сопственост“ во ЕУ-инфоцентар. - Република Македонија има постигнато значајни резултати во обидот за спречување...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...