fbpx
Таг: информатичко општество

таг: информатичко општество

Утре почнува Меѓународната конференција за отворени податоци на тема „Податоците и културата на отвореност“

Во среда, на 18 мај 2022 година, со почеток во 12:00 часот во Скопје, Фондацијата Метаморфозис организира тридневна Меѓународна конференција за отворени податоци на темата „Податоците и културата на отвореност“ во рамки на Проектот на УСАИД за граѓанско учество. Конференцијата ќе придонесе во дефинирање на моменталната состојба на отворените податоци во Западен Балкан со акцент на Северна Македонија; истакнување на...

Земјоделците треба да ја подобрат технологијата за да ги намалат трошоците

Земјоделците треба да применуваат современи технолошки решенија доколку сакаат да бидат конкуретни на пазарот, беше истакнато на конференцијата „ИКТ во агробизнисот“, што денеска беше отворена во хотелот „Александар палас“. Конференцијата треба да понуди можности за поврзување на ИКТ-секторот со агросекторот за да им се помогне на земјоделците да ги намалат трошоците и да ги зголемат приносите. Министерката за информатичко општество и администрација, Марта...

Кирацовски: Пратениците да го одложат законот за оценување на администрацијата

Александар Кирацовски, дополнителниот заменик-министер за информатичко општество, денеска апелираше до сите пратеници да ја прифатат неговата иницијатива за одлагање на оценувањето на административните службеници преку измените во Законот за административни службеници. – Пратениците се должни да работат во интерес на граѓаните, а во овој момент нема поголем интерес за граѓаните од фер и веродостоен изборен процес. Секој глас против овие измени...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...