fbpx
Таг: Граѓански суд

таг: Граѓански суд

Камчев ја повлече тужбата за Кичеец, расправии на денешното рочиште со Катица Јанева и Бојан Јовановски

Во Основниот граѓански суд Скопје денеска се одвиваше судско рочиште по поднесената тужба на Орце Камчев против Бојан Јовановски (Боки-13), Катица Јанева, згаснатото СЈО, редовното обвинителство и државата. Камчев бара отштета од 1,5 милиони евра, односно си ги бара назад парите од 1,5 милион евра кои ги дал на Боки 13 и Зоран Милевски-Кичеец, кои се веќе осудени во...

ЗНМ: Неодговорното однесување на некои судии е заобиколен обид за лиценцирање на медиуми и новинари

Здружението на новинари на Македонија е незадоволно од начинот како Граѓанскиот суд во Скопје и Апелацискиот суд во Скопје го применуваат Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, рече денеска на прес-конференција претседателот на ЗНМ, Насер Селмани. Тој додаде дека „и покрај јасната одредба во законот, кој ја регулира одговорноста на електронските публикации, овие судови продолжуваат да ги одбиваат тужбите...

Со тужбата се врши мобинг врз Панчевски, тврдат неговите адвокати

Судењето против поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, кого службеникот во одделот за човечки ресурси во судот, Горан Стаменковски, го тужи за мобинг, е повторно одложено. На денешното рочиште во Основниот суд Скопје 2, не се појавија ниту Панчевски, ниту тужителот Стаменковски, а присутни беа само нивните адвокати. Одбраната на Панчевски, како што пренесува „Телевизија 24“, деновите го...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...