fbpx
Таг: гаранции

таг: гаранции

Наскоро ќе профункционира Гарантниот фонд, фирмите ќе можат да добијат гаранции за кредити до 500.000 евра

Во Македонија наскоро се очекува да профункционира Гарантниот фонд, којшто на микро, мали и средни претпријатија, како и на големи трговци чии приходи по основ на извоз учествуваат со најмалку 30 отсто во вкупните остварени приходи, ќе им овозможи гаранции за кредити до 500.000 евра, информираат од Министерството за финансии. Договорот помеѓу Владата и Развојната банка за издавање на гаранции...

„Прајваси интернешенл“ и „Метаморфозис“ повикуваат на заштита од незаконско прислушување

Добротворната организација со седиште во Лондон, „Прајваси интернешенл“ и Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ денеска до властите во Македонија испратија писмо во кое бараат информации во врска со следењето на комуникациите од страна на надлежните владини институции и гаранции за заштита на приватноста од страна на државните институции. Од „Метаморфозис“ потсетуваат дека Македонија повеќе од две години беше во продолжена...

Села: Нападот врз мене беше политички атентат

На 27 април извршен е атентат на политичките барања и политичките потреби на Албанците во Македонија, изјави денеска лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села за време на неговото прво излегување во јавност откако беше повреден при нападот во Собрание на 27 април. -До некаде успеаја да не повредат, меѓутоа ние се вративме, се реинкарниравме уште посилни и пообединети на...

Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ и протестите на народот ја заштитија унитарна Македонија

„Зоран Заев е првиот мандатар што потпишува гаранции дека нема да ги наруши највисоките државни и национални интереси. Тоа не било побарано ниту од Бранко Црвенковски, ниту од Хари Костов, ниту од Владо Бучковски. Тоа доволно говори за сериозноста на информациите што предупредуваа на ризикот со кој се соочува Македонија“, рече Никола Тодоров на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ откако претседателот...

Европските кредитори бараат и грчката опозиција да ги поддржи идните мерки

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, бара гаранции и од грчката опозиција дека ќе се поддржат и ќе се спроведат договорените мерки за 2019 година. Оваа одлука на Шојбле предизвика нова сопка во разговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори. Грчката влада под притисок на кредиторите прифати да се гласаат и да се спроведат нови мерки што би се спровеле од 2019...

Попоски: СДСМ ќе мора да покаже дека е сериозен во врска со одржувањето на изборите

Охрабрува фактот дека СДСМ конечно е свесен дека деструктивна политика наидува на сè поголема осуда од граѓаните, реагираше денеска Никола Попоски по повод прес-конференцијата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. - Станува очигледно дека партијата сè уште нема покажано капацитет да излезе од агонијата и конечно да почне со конструктивна политика, во интерес на сите граѓани. Останува и впечатокот дека...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...