fbpx
Таг: е-книги

таг: е-книги

Дигитална промоција на социјалната е-драма „Мајка Медеја“

Под името „Копуларна инверзија“, Македонскиот центар ИТИ најави дигитална промоција на социјалната е-драма „Мајка Медеја“ од италијанскиот драмски автор, режисер и социолог Фабио Толеди. Дејството во драмата е инспирирано од искуствата на авторот што создава театар во конфликтни зони. Промоцијата ќе се одржи во четврток, на 30 јуни. „Драмата е поетска, интензивна, елоквентна, хорот или гласот на совеста, како „Рашомон’’ ги...

Сказнувалка ќе преведе пет европски наслови за млади, достапни во печатено, е-издание и аудио формат

Издавачката куќа Сказнувалка од Скопје го реализира двегодишниот проект „За оние по нас. План за поттикнување читачки навики кај млади“, во чии рамки ќе бидат преведени, испечатени, дистрибуирани и промовирани пет квалитетни наслови за адолесценти од современи италијански, холандски и шпански автори, информираат од оваа издавачка куќа. „Целта на 'За оние по нас. План за поттикнување читачки навики кај младите'...

Амазон ги спречува библиотеките бесплатно да им позајмуваат електронски книги на читателите

Киндл
Амазон повеќе нема да им ги продава на библиотеките во САД електронските и аудио верзиите на книгите кои ги издава, пишува „Вашингтон пост“. Амазон се одлучил на овој чекор бидејќи смета дека се неповолни условите со кои компанијата им ги продава дигиталните верзии од книгите на библиотеките, кои потоа истите ги прават достапни за бесплатно позајмување на платформи и апликации...

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...