fbpx
Таг: Донаторска акција

таг: Донаторска акција

На отворањето на хотел во Кочани собрани пари за 40 таблет уреди за учениците

Бесплатно кафе во замена за донација добија посетителите на новоотворениот хотел „Сити ИН“ во Кочани изминатиот викенд. Собирната акција ја организираше Модната групација „ИНТ“ од Кочани, почнувајќи во петокот вечерта, кога беше отворен хотелот, па во текот на целиот викенд. Од собраните средства ќе се купат четиресетина таблет уреди, кои се наменети за ученици од семејства во социјален ризик...

Иницијатива на „Една може“ за поддршка на еднородителските семејства во ризик поради корона кризата

Поттикнати од вонредната состојба, организацијата „Една може!“ започнува ад хок активности за поддршка на еднородителски семејства во ризик. Преку иницијативата „Заедно во се! - Емпатија, солидарност, споделување“, организацијата ги повикува сите компании да донираат прехранбени, хигиенски, дезифициенски и разновидни добра. „Овие активности се иницирани низ согледување на мноштвото дојави и барања за поддршка од целната група – самохрани мајки, повеќекратно...

Заев: Сега не е време за препукувања, сега е време да му се помогне на Скопје

Лидерот на СДСМ и градоначалник на општина Струмица, Зоран Заев вечерва на прес-конференција изрази сочуство до семејствата на загинатите во невремето што го погоди Скопје и околината и упати апел до граѓаните дека не е време „за препукување преку социјалните мрежи и барање на виновници“, туку дека е време „да му се помогне на Скопје и на скопјани“. Тој информираше...

Штипјани собраа 1.500 евра за казнетите учесници во „Шарена револуција

Во еден ден штипјани ги собраа парите потребни за да се платат казните на тројца учесници во протестите на „Шарената револуција“, поради боење и шарање на улица во градот. Прилозите се собираа во текот на целиот ден во едно од штипските кафулиња. Донаторската акција заврши со забава, кога беше објавено дека се собрани потребните 1.300 евра за плаќање на прекршочните...

Штипјани денеска ќе донираат за казнетите членови на „Шарената револуција“

Кутија за донации денеска ќе биде поставена во кафулето „Карма кафе“ во центарот на Штип, каде граѓаните ќе може да дадат свој прилог за плаќање на паричните казни од вкупно 1.300 евра, што им беа одредени на учесници во „Шарената револуција“ во градот. На социјалните мрежи е објавен повик да им се помогне на тројцата демонстранти од „Шарената револуција“ кои...

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...