fbpx
Таг: долгови на општините

таг: долгови на општините

Порталб: Нова должничка листа – 816 државни субјекти пријавиле доспеани, а неплатени обрски!

Објавена е новата „должничка“ листа на државни субјекти. Според податоците, на крајот од третиот квартал вкупниот долг на училиштата, болниците, општините, јавните претпријатија, институциите од културата, судството изнесуваат 329,4 милиони евра. „Порталб“ во континуитет ја следи состојбата со доспеаните, а неплатени обврски на државните институции, фирми, агенции, судство, здравство.   Кој, колку и по кој основ должи? На крајот од третиот квартал...

Порталб анализа: Едни општини ги „топат“ – други ги зголемуваат долговите, за три месеци вкупниот долг се зголемил за 2,2 милиона евра

Само во првиот квартал од годинава вкупниот долг на сите општини во земјава се зголемил за 2,2 милиона евра, во споредба со крајот на декември минатата година. Иако Владата законски овозможи намалување на долговите на локалните власти со директни финансиски инјекции, сепак, најновите податоци од Министерството за финансии упатуваат на тоа дека дел од општините го зголемиле долгот, а...

Анализа на Порталб.мк: Општините ќе добијат поголема комоција за трошење – дали ќе се зголемат одговорноста и отчетноста?

Ниту ги реализирале планираните приходи, ниту ги оствариле планираните трошења. Најновите податоци за финансиите на општините покажуваат дека вкупно сите единици на локалната самоуправа прикажале значајно пониски и расходи и приходи во 2020 година, пишува „Порталб.мк“. Со законски измени власта планира да ја зголеми комоцијата на општините за трошење. Дали ќе се зголеми и одговорноста како ќе се трошат...

Порталб: Тетово најголем должник меѓу општините, за три месеци долгот зголемен за 1,4 милиони евра [инфографик]

Едно од предизборните ветувања на градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, беше токму намалувањето на општинскиот долг. Сепак, долгот, не само што не се намали, туку оваа општина веќе важи за најголем „должник“ од вкупно 80 општини во земјава, а за само три месеци, Општина Тетово го зголеми долгот за 1,4 милиони евра, пишува Порталб.мк. Иако Општина Тетово не кажува кому...

Општините во земјава повторно тонат во долгови

Вкупниот износ на пријавени обврски на единиците на локалната самоуправа во Електронскиот систем за пријавување и евиденција на обврски во Министерството за финансии со состојба на 31.12.2019 година изнесува 3,3 милијарди денари (53,7 милиони евра), открива Државниот завод за ревизија (ДЗР) во Извештајот на усогласеност на Основниот буџет на Република Северна Македонија за 2019 година. Ревизорите утврдиле дека во декември...

Анализа: Долговите кон јавниот сектор се 130 милиони евра (инфографик)

Сѐ што значи државен сектор, на централно и на локално ниво, преку сите институции и сектори, лани по сите основи пријавил доспеани, а неплатени обврски во износ од речиси 272 милиони евра, пишува „Порталб“. Во последниот квартал во однос на третиот во 2019 - та е забелeжaно намалување на долгот за седум милиони евра. „Порталб“ веќе ја анализираше должничката...

Анализа: Како општинските татковци ги полнеле и трошеле буџетите во 2019

Ниту успеале да ги соберат планираните приходи, ниту успеале во целост да ги реализираат планираните трошења. 2019-та година за општините во земјава беше уште една фискална година во која не се остварија во целост планираните буџети. Лани, според најновите податоци од Министерството за финансии, реализацијата на вкупните приходи на сите општински буџети била во износ од 603,2 милиони евра...

Дел од македонските општини и натаму со блокирани сметки

Педесетина страници испишани со предлози како да им се дадат поголеми надлежности на општините, како што е општинска полиција, самостојност во културната дејност и други обврски, засега остануваат во фиока до изборот на нова влада. Најавените предвремени избори и формирањето на техничка влада, која нема надлежност да спроведе постапка за вакви законски измени, целосно го запреа процесот на децентрализација....

Заев вети владина помош на општините за враќање на долговите

Премиерот Зоран Заев најави план за помош на општините во справувањето со долговите кои надминуваат 200 милиони евра, упатувајќи порака до градоначалниците да се воздржат од политизација на администрацијата и да применат креативност во надминувањето на предизвиците. - Може ќе заминете од функцијата посиромашни, но ќе бидете посреќни - рече Заев на Националниот форум за градоначалници, кој се одржува денеска и вчера...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...